×
سوال

مصرف طولانی استروژن و پروژسترون عارضه دارد؟

سلام. عذر میخوام یه سوالی دارم. من بطور طبیعی پریود نمیشم و فقط با قرص عادات ماهانه میشم. دکترم به من گفته باید استروژن و پروژسترون بخورم. میخواستم بدونم به مدت طولانی استفاده کردن از این قرص ها عوارض نداره؟ آیا قرص های جلوگیری مثل یاسمین بهتر نیست؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
دوست عزیز سلام. مطمئنا" مصرف هیچ دارویی خالی از عوارض نیست، اما توجه به این نکته هم لازم است که تصمیم گیری در رابطه با استفاده از یک دارو برمبنای شرایط شما انجام گرفته و منافع آن بر مضرات احتمالی اش ارجحیت داده شده است. باتوجه به اینکه می بایست برای مدت طولانی تحت درمان هورمونی باشید، مصرف قرص های جلوگیری مانند یاسمین را توصیه نمی کنیم.
برای کاهش عوارض احتمالی، علاوه بر کنترل و چکاپ سالیانه خصوصا از نظر بررسی سلامت سینه ها، کبد و سیستم قلبی و عروقی، بطور مداوم فشارخون خود را چک نموده، مصرف نمک را محدود ساخته و ورزش منظم داشته باشید. ضمن اینکه علائم خطر (احساس توده‌، افزایش حجم یا درد غیرطبیعی در سینه ها؛ احساس درد و تورم در‌ پا؛ افزايش‌ وزن ناگهانی‌؛ درد ماهيچه‌ پشت‌ ساق‌ پا يا درد در قفسه‌ سينه‌؛ تنگي‌ نفس‌ ناگهاني‌؛ سردرد شديد ناگهاني‌ و تغيير در تكلم‌ يا بينايي‌) را همواره به یاد داشته باشید و در صورت مشاهده آن ها به پزشک مراجعه نمایید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید