×
سوال

رنگ کردن موها در بارداری

سلام خسته نباشید. من هفته 26 بارداری هستم. با وجودی که سنم کمه اما هیچ موی مشکی ندارم و بیشتر موهام سفیدن. میخواستم بدونم میتونم موهامو تو بارداری رنگ کنم؟ اگر موهامو رنگ کنم خدای نکرده مشکلی برای جنینم پیش نمیاد؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:

 

دوست عزیزم سلام. در زمینه رنگ کردن موها در دوران بارداری اتفاق نظری وجود ندارد. ما می دانیم که پوست سر به راحتی مواد را به خود جذب نموده و در نتیجه در طی پروسه رنگ کردن مو، مواد شیمیایی می توانند از طریق پوست سر جذب بدن و وارد جریان خون شوند. با توجه به اینکه تحقیقات در این رابطه همچنان ادامه دارند، توصیه ما بر این است که در دوران بارداری تا حد امکان از رنگ کردن موها خودداری نموده و در صورت اصرار بر انجام، این کار را به اواخر سه ماهه دوم و یا سوم موکول نمایید.

 

اگر تصمیم به رنگ کردن موها گرفتید، دانستن چند نکته الزامی است:

 

- هنگام رنگ کردن موها تهویه اتاق می بایست مناسب باشد.

 

- دکلره کردن موها در تمام طول دوران بارداری ممنوع است.

 

- برای رنگ کردن موها بهتر است روش هایی انتخاب شوند که در پروسه انجام آن ها تماس پوست سر با ماده شیمیایی رنگ به حداقل می رسد، مانند هایلایت.

 

- بهتر است رنگ مورد استفاده تیره باشد، تا مدت زمان تماس با آن کاهش یابد و زودتر شسته شود.

 

- رنگ های گیاهی که خودتان آن ها را تهیه می کنید به رنگ های صناعی ارجحیت دارند.

 

در نهایت اینکه فراموش نکنید حالا شما یک مادر هستید و برای حفط سلامت کوچولویتان می بایست تاحد امکان تماس با مواد شیمیایی را محدود سازید، بنابراین خجالت نکشید و به تک تک تار موهای سپیدتان بنازید، چرا که آن ها نشانه ای از آگاهی و مسئولیت پذیریتان نسبت به کوچولویی هستند که درون رحمتان در حال رشد است. موفق باشید. 

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید