×
سوال

اسید فولیک و کم هوش شدن جنین

سلام، من 26 سالمه و قصد دارم که باردار بشم. پیشنهاد بسیاری از پزشکان اینه که از سه ماه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید رو شروع کنیم که من هم یک ماهه دارم مصرف میکنم، ولی تحقیقات از اثرات سو و کم هوشی کودکان بر اثر مصرف فولیک اسید نوشتند و گفته شده مصرفش باعث رسوب در کبد مادر میشه. حالا من سردرگمم که آیا باید این قرص رو مصرف کرد یا نه؟ و اینکه من کم خونی فقر آهن دارم آیا با مصرف فولیک اسید میتوان کمبود آهن رو جبران کرد یا باید جدا قرص آهن هم مصرف کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
دوست عزیزم سلام. فولیک اسید محلول در آب بوده و میزان اضافی آن از طریق ادرار دفع می گردد و بنابراین قابلیت تجمع و رسوب در بدن را ندارد. از سوی دیگر سطح کافی از اسیدفولیک برای تامین سلامت عصبی نوزادان؛ جلوگیری از برخی از بیماری های جدی لوله عصبی (نخاع) و همچنین افزایش بهره هوشی نوزادان لازم و ضروری است. آنجه که شما خوانده اید ممکن است مربوط به مصرف بی رویه و بیش از حد آهن باشد. البته ممکن است چنین نتایجی هم گزارش شده باشند، اما آنچه که تا به امروز بطور قطعی اثبات شده و مورد توافق همه پزشکان در سراسر دنیاست، نشان از اهمیت فولیک اسید در تامین سلامت عصبی نوزادان دارد.
در رابطه با سوال دومتان فولیک اسید از ویتامین های گروه ب بوده و با آهن که ماده ای معدنی بوده و جهت ساختن گلبول های قرمز الزامی است کاملا متفاوت است. در صورت کم خونی ناشی از فقر آهن حتما آهن را مصرف نمایید.

هر آنچه که باید بدانید