×
سوال

شرایط انجام آزمایش اسپرموگرام چیه؟

سلام. خسته نباشید. من و همسرم بیشتر از یک ساله که داریم برای بارداری تلاش میکنیم، دکتر برای همسرم آزمایش منی نوشته، میشه راجع به این آزمایش توضیح بدین که چجوری نمونه میگیرن؟ شرایط خاصی داره؟ خیلی هزینه ش زیاده؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:

 

سلام دوست نازنینم. نگران نباشید، آزمایش اسپرموگرام آزمایش پرهزینه ای نیست. این تست برای بررسی ویژگی های مایع منی و خصوصیات اسپرم ها از جمله تعداد، تحرک و شکل آن ها انجام میگیرد که نمونه آن می تواند هم در آزمایشگاه و هم در خانه جمع آوری شود. نکات لازم برای گرفتن نمونه مناسب جهت انجام اسپرموگرام بدین صورت است که:

- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال باید بین دو تا پنج روز باشد که بهترین این زمان سه روز است (در صورتی که فاصله بیشتر از این باشد، بر کیفیت مایع منی تاثیر منفی گذاشته و نتایج قابل اتکا نخواهد بود).

- تاحدامکان در این فاصله هیچ دارویی مصرف نشود.- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونا و جکوزی گرم اجتناب شود.

- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود، اما اگر تصمیم داشتید نمونه گیری در خانه انجام شود، نمونه باید در دمای سی و هفت درجه سانتی گراد نگه داری شده و به سرعت (تا نهایت بیست دقیقه) به آزمایشگاه رسانده شود. برای گرم نگه داشتن نمونه آن را در زیر بغل نگه دارید.

- حین جمع آوری نمونه از کاندوم و لوبریکانت ها استفاده نشود، چون می توانند در نتایج تداخل ایجاد کنند، به علاوه نباید از طریق نزدیکی اقدام به نمونه گیری نمود چرا که ترشحات واژن بر نتایج اسپرموگرام اثر میگذارند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید