×
سوال

آزمایش AMH چیست؟

سلام . من متاسفانه تا الان تلاشم برای بارداری به نتیجه نرسیده، دکترم برام آزمایش ای ام اچ نوشته اما تابحال نشنیده بودم. این آزمایش چی هست؟ کی انجامش بدم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:

 

سلام دوست نازنینم. هورمون ای ام اچ یا آنتی مولرین هورمون، یکی از تست های مهم در ارزیابی ناباروری و شاخصی جهت بررسی ذخایر تخمدان و کیفیت باروری بوده که توسط فولیکول های در حال رشد اما متوقف (حاوی تخمک) تولید می گردد. سطح این هورمون در تمام طول سیکل قاعدگی ثابت است و بنابراین ارزیابی آن در هر زمان از چرخه قاعدگی امکان پذیر می باشد. هورمون ای ام اچ تحت تأثیر آمپول های درمان ناباروری قرار نمی گیرد و صرفأ بازتابی از تعداد فولیکول ها (رزرو تخمدانی) است. این هورمون در مواردی که نیاز به تعیین دوز صحیح داروهای کمک باروری (از جمله داروهای مورد استفاده در آی وی اف) بوده و همینطور در طی پروسه ارزیابی ناباروری در زنانی که با خطر کاهش ذخیره تخمدانی روبرو هستند بررسی میشود، از جمله زنان دارای سابقه خانوادگی یائسگی زودرس (نارسایی تخمدان)، زنان دارای سابقه آندومتریوز شدید، شیمی درمانی یا جراحی قبلی بر روی تخمدان، زنان مبتلا به بیماریهای خودایمنی، عفونت لگن و زنانی که از رژیم های گیاهخواری استفاده می کنند.

به علاوه افزایش سطح هورمون ای ام اچ احتمال سندرم تخمدان پلی کیستیک را مطرح کرده و به تشخیص آن کمک می کند. لازم به ذکر است از آنجا که این هورمون به خوبی قابل اندازه گیری نیست، جهت نتیجه گیری دقیق میزان آن نباید به یک آزمایش اکتفا نمود و لازم است آزمایش در چندین نوبت در آزمایشگاه های معتبر تکرار گردد.

هر آنچه که باید بدانید