×
سوال

مصرف قرص فزاماکس در بارداری

سلام. من هفته ۱۴ بارداری هستم، 10عدد قرص فوساماکس 70 میلی گرم روزی یک عدد که داروخانه اشتباها به جای قرص فروماکس داد استفاده کردم که دیدم تو بارداری جز گروه سی هست، نگرانم. یعنی چی میشه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
سلام دوست عزیزم. قرص فزاماکس یا فوساماکس از دسته داروهای پیشگیری از پوکی استخوان می باشد. دسته بندی این دارو در بارداری، همانطور که خودتان متوجه شده اید گروه سی است، به معنای آنکه مطالعات در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست، با این حال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد.
داروهای موجود در این رده دارویی مانند گروه دی و ایکس خطرناک نیستند. به علاوه از آنجایی که این دارو صرفا با ممانعت از برداشت کلسیم از استخوان، خاصیت پیشگیری و درمانی بر روی استخوان ها داشته و در واقع اثر مخربی بر روی سلول ها ندارد به احتمال زیاد تاثیر سویی بر روی جنین نیز نخواهد داشت. بنابراین نگران نباشید. اما جهت اطمینان خاطر توصیه می کنیم در هفته هجدهم سونوگرافی آنومالی اسکن برای بررسی سلامت جنین انجام دهید و در این رابطه با پزشکتان هم مشورت داشته باشید. انشالله که بارداری سالمی را پیش رو خواهید داشت.

هر آنچه که باید بدانید