×
سوال

واکسن زگیل تناسلی

سلام، میشه در مورد واکسن پیشگیری از زگیل تناسلی توضیح بدید؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
سلام دوست عزیزم. ویروس عامل ایجاد زگیل تناسلی یعنی ویروس پاپیلومای انسانی دارای انواع مختلفی است که برخی از انواع آن ها پرخطر بوده و‌ عامل ایجاد درصدی از سرطان های دهانه رحم، واژن و مقعد می باشند.
واکسن پیشگیری کننده از این مشکل، واکسن گارداسیل نام داشته که از آلوده شدن فرد به برخی از انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی یا زگیل تناسلی و در نتیجه ابتلا به سرطان های فوق به خصوص دهانه رحم جلوگیری می‌کند. گارداسیل واکسنی است که برای پیشگیری از انواع مشخص و پرخطری از ویروس پاپیلومای انسانی خصوصاً تیپ های شش، یازده، شانزده و هجده که عامل عمده سرطان های دهانه رحم و مقعد هستند کاربرد دارد، اما از همه انواع آن ها جلوگیری نمی کند. لازم است بدانید که اگرچه این واکسن زگیل‌های موجود درمان نمی‌کند، اما برای افرادی که دچار زگیل شده‌اند هم توصیه می‌شود زیرا از انواع دیگر پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی که فرد دچار  آن نشده است جلوگیری می کند. واکسن گارداسیل در مردان هم مؤثر بوده و می‌تواند از وقوع زگیل تناسلی، سرطان مقعد، آلت و برخی ضایعات پیش سرطانی که توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود پیشگیری نماید.
این واکسن برای آقایان و خانم ها در فاصله سنی نه تا بیست و شش سالگی و در برخی موارد و بنا به نظر پزشک حتی در سنین بالاتر قابل تزریق بوده که باید طی دوره‌ای شش‌ماهه و در سه نوبت تزریق شود. البته که بهتر است تزریق آن قبل از سنین نوجوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی انجام گیرد.
 لازم به ذکر است که:
- این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر بررسی و غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود.
- این واکسن از همه انواع سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نمی‌کند و به عنوان درمان سرطان‌های رحم و مقعد کاربرد ندارد.
- تزریق آن برای افراد با آلرژی به مخمر، خانم‌های باردار، کودکان زیر نه سال و کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند ممنوع است.

هر آنچه که باید بدانید