×
سوال

وضعیت جفتم طبیعیه؟

سلام،من تو هفته 18بارداري هستم، دیروز رفتم سونو همه چی نرمال بود فقط جفتم رو زده بود قدامی با گرید ۲. ميخواستم بدونم اینم طبیعیه یا گريدم بالاست؟ واسه جنينم خطری نداره؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
سلام دوست عزیزم. جفت قدامی یعنی اینکه جفت در دیواره جلویی رحم لانه گزینی کرده که مشکلی ندارد. گريد جفت مقدار كليسفيكاسيون یا میزان پیری جفت را نشان می دهد، در مناطقی که کلسیفیکاسیون ایجاد شده، خونرسانی جفت در آن محل مختل شده و از بین می رود و در نتیجه از کارائی جفت به تدریج کم می شود. كلاً چهار گريد برای جفت داريم (صفر - یک - دو - سه). اگر سطح جفت يكدست و بدون کلسیفیکاسیون و بدون پیری مقطعی باشد گريد جفت صفر - یک است و هرچه مقدار كلسيفيكاسيون جفت بالا باشد، گريد جفت هم بالا می رود. در واقع هر چه گرید جفت بالاتر باشد یعنی اینکه از حالت یکدستی آن كم شده و كلسيفيكاسيون زياد شده است. به طور طبیعی حدود هفته سی و هفت بارداری گريد جفت سه می شود. چيزی كه مهم است اين كه قبل از هفته سی و دوم بارداری نباید كلسيفيكاسيون جفت گريد سه نداشته باشيم چون باعث خونرسانی کمتر به جنین می گردد.
با توجه به نتیجه سونوگرافی و هفته بارداریتان گرید جفتتان کمی بالاست.
سعی کنید نمک غذایتان را کم کنید، از مصرف غذاهای چرب بپرهیزید و مکمل های کلسیمی را کمتر استفاده نمایید. ضمن اینکه با پزشک خود مشورت کرده، تحت نظر ایشان باشید و سونوگرافی پیگیری در ماه های بعدی برای بررسی رشد جنین و گرید جفت انجام دهید.

هر آنچه که باید بدانید