×
سوال

بواسیر یا همورویید در بارداری

سلام. من در هفته ۳۴ بارداری هستم. یکی دوماه میشه که دور مقعدم ضایعات پوستی درآورده، التهاب و خارش هم داره و وقت اجابت مزاج خون میاد. میشه بگین علتش چیه و چکار کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
سلام دوست عزیزم. علایمی که ذکر می کنید به احتمال زیاد بیانگر بواسیر یا همورویید می باشد. در طی بارداری عوامل مختلفی همچون فشار رحم بزرگ شده و سنگین بر روی رگ های اصلی خون که منجر به جمع شدن خون و در نهایت بزرگ شدن و ورم سیاهرگ ها می شود، اتساع و گشادشدگی رگ ها بخاطر هورمون بارداری (پروژسترون) و یبوست منجر به ایجاد یا تشدید بواسیر می شود که البته در اکثر مواقع با برطرف شدن عوامل ایجاد کننده بعد از زایمان از بین می رود.
در ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا مشخص گردد که علت واقعا بواسیر است یا خیر، در صورتی که تشخیص پزشک نیز همین بود و بواسیر شما به علت یبوست ایجاد شده باشد، توصیه می کنیم پیاده روی روزانه داشته باشید، از غذاهای پرفیبر مثل نان سبوس دار، میوه جات  و سبزیجات زیاد استفاده کنید، مصرف مایعات به ویژه آب را افزایش داده، قبل از غذا میوه با پوست به خصوص کیوی، گلابی، آلو و انجیر بخورید و همراه با غذا سبزی یا سالاد به خصوص همراه با روغن زیتون مصرف نمایید. ضمن اینکه توصیه می کنیم چند عدد آلو و یا انجیر را در مقداری آب خیسانده و صبح ها ناشتا (هم آلو و انجیر و هم آب حاوی آن ها را) بخورید. برای درمان مشکل فعلی نیز از پزشک کمک بخواهید. درمان بواسیر در مراحل ابتدایی با کمک گرفتن از داروهای ضد بواسیر با تجویز پزشک انجام می گیرد اما در مراحل پیشرفته بواسیر، باید از درمان های تزریقی و در آخرین مرحله این بیماری نیز باید از درمان جراحی استفاده کرد. از روش های جدید درمان بواسیر نیز می توان لیزر را نام برد. تاکید می کنیم که بعد از درمان اگر عامل ایجاد کننده بواسیر از بین نرود احتمال عود مجدد آن وجود دارد.

هر آنچه که باید بدانید