×
سوال

تولید گاز در معده در بارداری

سلام. من ۷ ماهه باردارم. معده ام خیلی درد میکنه طوری که همش احساس میکنم گاز تولید میکنه و پر هواست. دردش کلافه ام میکنه و مرتب آروغ میزنم. امروز صبح هم به خاطر این آروغ ها بالا آوردم. چکار کنم حالم بهتر بشه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
سلام دوست عزیزم. اتساع معده در اثر تجمع گاز معده یا هوا یکی از مشکلات گوارشی رایج در دوران بارداری است. در طی بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روده ها و همینطور افزایش سطح هورمون پروژسترون که منجر به کاهش حرکات دستگاه گوارش و کاهش سرعت هضم غذا می شود، اغلب مادران دچار تجمع گاز و نفخ می شوند. پس نگران و مضطرب نباشید. عمل نمودن به راهکارهایی همچون:

- تنظیم دمای غذا و اجتناب از خوردن غذای بسیار سرد یا داغ،
- کاهش سرعت غذا خوردن برای جلوگیری از ورود هوا به معده،
- غذا خوردن در حالت نشسته و اجتناب از دراز کشیدن و یا خم شدن تا نیم ساعت پس از صرف غذا،
- در صورت امکان کمی پیاده روی بعد از صرف غذا،
- افزایش تعداد وعده های غذایی به شش تا هفت وعده در روز و کاهش حجم هر وعده،
- اجتناب از خوردن مواد غذایی نفاخ مثل پیاز، گل کلم و کلم بروکلی، نوشیدنی های گازدار، غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و پر ادویه و حبوبات (در صورت مصرف حتما از بیست و چهار ساعت قبل از طبخ خیسانده شده و یا دوبار جوشانده شوند، به علاوه به تدریج مصرف شان آغاز شده و کم کم میزان بیشتری را مصرف کنید)،
- اجتناب از مصرف مایعات حین خوردن غذا،
- نخوردن میوه بلافاصله بعد صرف غذا (بین صرف غذا و میوه حداقل یکی دو ساعت فاصله قائل شوید)،
- افزایش مصرف آب لیموی تازه و سبزیجات پخته شده،  
- پوشیدن لباس های راحتی که به معده شما فشار وارد نکند،
- و در نهایت درمان مشکل یبوست (در صورت وجود) به شما کمک می کند تا با شرایط موجود مقابله کنید. اگر باوجود این راهکارها همچنان نفخ و احساس تولید گاز آزارتان می داد به پزشکتان مراجعه نمایید تا داروهای مناسب و کم خطری برایتان تجویز نماید. امیدواریم روزهای باقی مانده را به سلامت طی نموده و فرزندتان را به سلامت در آغوش بگیرید مادر مهربان.

هر آنچه که باید بدانید