شرایط لازم برای گذاشتن آی‌یودی

تعداد بازدید: 207     تاریخ انتشار: پنجشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷
یکی از راه‌های مطمئن برای پیشگیری از بارداری، گذاشتن آی‌یودی است. در این روش که با گذاشتن یک جسم خارجی در رحم، از وقوع بارداری جلوگیری می‌شود، رعایت برخی نکات از جمله زمان مناسب کارگزاری برای بهبود احتمال موفقیت لازم است. آی‌یودی را در صورت معاینه‌ی لگنی طبیعی، پاپ اسمیر بدون مشکل، فقدان کم‌خونی و اطمینان از باردار نبودن خانم می‌توان در داخل رحم جایگذاری کرد.
شرایط لازم برای گذاشتن آی‌یودی

گذاشتن آی‌یودی یکی از راه‌های مطمئن برای پیشگیری از بارداری می‌باشد. در این روش با گذاشتن یک جسم خارجی در رحم با ساز‌وکار ویژه‌ای از بارداری پیشگیری می‌شود. برای استفاده از آی‌یودی باید نکاتی را رعایت کنید تا به نتیجه‌ی مطلوبی برسید. یکی از این موارد زمان مناسب قرارگیری آی‌یودی در رحم است. در ادامه ما به شما می‌گوییم در شرایط مختلف چه زمانی از آی‌یودی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را به‌دست آورید.

در هنگام قاعدگی

هنگامی‌که اطمینان دارید باردار نیستید، پنج روز اول قاعدگی بهترین زمان برای گذاشتن آی‌یودی است. زیرا در این دوران به دلیل نرمی دهانه‌ی رحم (سرویکس)، قرار دادن آی‌یودی راحت‌تر است، هم‌چنین خونریزی و درد ناشی از گذاشتن آی‌یودی، با علائم دوران قاعدگی پوشیده خواهد شد.

پس از زایمان (طبیعی، سزارین)

شش هفته پس از زایمان طبیعی یا سزارین می‌توانید برای گذاشتن آی‌یودی اقدام نمایید. مادران شیردهی که قاعدگی آن‌ها هنوز شروع نشده است نیز شش هفته پس از زایمان با انجام آزمایش خون و اطمینان از عدم بارداری می‌توانند از آی‌یودی استفاده کنند. خوشبختانه گذاشتن آی‌یودی در دوران شیردهی منعی ندارد و اثری بر شیر مادر نمی‌گذارد.

پس از سقط یا کورتاژ

اگر سقط یا کورتاژ زیر 12 هفته صورت گرفته و عفونت در پی آن ایجاد نشده باشد، می‌توان در پنج روز اول پس از سقط، آی‌یودی را کار گذاشت. در سقط‌های بالای 12 هفته، این کار باید با شش هفته تأخیر و پس از بررسی‌های لازم توسط متخصص انجام شود.

آزمایش‌ها و معاینه‌های لازم

قبل از گذاشتن آی‌یودی

در اولین مراجعه قبل از گذاشتن آی‌یودی موارد زیر بررسی می‌شود

  • معاینه‌ی لگن برای بررسی اندازه‌ و وضعیت رحم و تخمدان‌ها ؛
  • اندازه‌گیری هموگلوبین خون ؛
  • انجام تست سرطان دهانه‌ی رحم (پاپ اسمیر).

بعد از گذاشتن آی‌یودی

پس از گذاشتن آی‌یودی پیگیری لازم است. در بررسی‌های پیگیرانه موارد زیر بررسی می‌شود:

  • بررسی نخ آی‌یودی پس از اتمام اولین دوره‌ی قاعدگی ؛
  • اندازه‌گیری مجدد هموگلوبین خون در صورت وجود علایم ظاهری کم‌خونی ؛
  • معاینه‌ی لگن برای بررسی ترشحات و حساسیت رحم و تخمدان‌ها ؛
  • بررسی وضعیت رضایت‌مندی یا وجود مشکلات احتمالی.

معاینه‌های بعدی هر شش ماه یک‌بار (در زمان غیرقاعدگی) باید انجام شود.

در چند ماه اول پس از گذاشتن آی‌یودی، احتمال خارج شدن آن به‌ویژه در دوران قاعدگی وجود دارد. در صورت افزایش طول نخ یا در حال خارج شدن آی‌یودی، سونوگرافی انجام می‌شود. اگر نتیجه‌ی سونوگرافی نشان دهنده‌ی جابه‌جا شدن آی‌یودی باشد، باید آن را خارج کرد. بلافاصله پس از خروج آی‌یودی، در صورت مناسب بودن شرایط (باردار نبودن، نداشتن عفونت و تقاضا برای ادامه‌ی روش) می‌توان آی‌یودی جدیدی را کار گذاشت.نویسنده و مترجم نویسنده و مترجم: افسانه گنجی

نام:
موبایل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
ایمیل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
نظر: