×
افزایش میزان موفقیت لقاح آزمایشگاهی در زنان مسن با جوان‌سازی تخمک‌‌هایشان!

افزایش میزان موفقیت لقاح آزمایشگاهی در زنان مسن با جوان سازی تخمک‌‌هایشان!

بریتانیا احتمالا اولین کشوری خواهد بود که اجازه استفاده از تکنیک جدید لقاح آزمایشگاهی (IVF) که در آن تخمک های مسن تر با تعویض "باتری هایشان" دوباره جوان و بارور می شوند را صادر خواهد کرد.

با ظهور تکنیک جدیدی که اصطلاحا باتری های داخل تخمک های خانم ها را جایگزین کرده و آن ها را دوباره جوان می سازد، شانس باروری افزایش می یابد؛ خانم های مسن تر هم می توانند شانس بیشتری برای مادر شدن داشته باشند.

برخلاف مردان که در طول زندگی خویش اسپرم های جدید تولید می کنند، زنان با ذخیره تخمدانی مشخصی متولد می شوند و این تخمک ها هر سال پیرتر می شوند و شانس بارداری زنان را کاهش می دهند. با این وجود، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که امکان جوان سازی تخمک های مسن با تغییر موثر باتری های آن ها امکان پذیر است.

همه سلول ها دارای ساختارهایی به نام میتوکندری هستند که مسئول تأمین انرژی سلول اند، این ساختارها دارای DNA نیز هستند. نوعی از سلول ها به نام سلول های پیش ساز تخمک، DNA میتوکندریایی جوان تری دارند و می توان آن ها را جدا کرد و داخل تخمک مسن تر جایگزین کرد تا انرژی بیشتری در اختیار آن قرار بگیرد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد میتوکندری تخمک های برخی بیماران در گذشته، بعد از انجام لقاح آزمایشگاهی، جنین هایی با کیفیت پایین تولید کرده است و این بخشی از مشکلاتی است که برای ایجاد جنین زیستا برای چنین بیمارانی وجود دارد.

برخی مطالعات نشان می دهد که سلول های پیش ساز تخمک را می توان به خاطر میتوکندری هایشان جدا کرد. این میتوکندری ها بر خلاف سلول های تخمک که مشکلاتی دارند، سالم هستند. مطالعات قبلی نشان داده است که میتوکندری های اهدایی در چنین بیمارانی، جنین های با کیفیت تری را ایجاد می کنند. این تکنیک گزینه جدیدی را برای خانم ها فراهم می کند تا فرزند هم خون خود را داشته باشند. البته این تکنیک همچنان نیاز به تحقیقات بیشتر دارد تا تبدیل به یک راه حل مقرون به صرفه شود.

این تکنیک که معروف به “Augment” است توسط یکی از آزمایشگاه های تحقیقاتی آمریکا گسترش پیدا کرد، اما همچنان نیاز به تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) دارد؛ در نتیجه بریتانیا اولین کشوری خواهد بود که این درمان پیشرفته را به مرحله آزمایش می برد.

یکی از تردیدهایی که در این خصوص وجود دارد، شواهدی است که در نتایج تحقیقات روی موش ها به دست آمده و نشان می دهد که سلول های بنیادی رده زایا در تخمدان های موش دیده نشده است، خصوصا بعد از گذشت یک هفته از تولد، به عبارتی در هیچ کدام از مدل های حیوانی شواهد خوبی مبنی بر حضور سلول های بنیادی رده زایا که تبدیل به اووسیت می شوند وجود ندارد. در حقیقت اگر اساس علمی برای عملی کردن این تکنیک وجود نداشته باشد، بودجه زیادی مصرف می شود ولی عملا اتفاقی نخواهد افتاد. امروزه بر ایجاد تغییرات روی تخمک ها تمرکز زیادی شده است ولی راه حل ساده تر این است که به خانم ها آموزش های کافی داده شود تا بدن خود را بشناسند و با بیولوژی آن آشنا شوند؛ از طرفی لازم است شرایط جامعه به گونه ای شود که به خانم ها این اجازه را بدهد تا زمانی که جوان هستند بچه دار شوند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید