مرکز مام

مجهزترین مرکز باروری و درمان ناباروری خاورمیانه

مرکز مام

درباره مرکز مام

درباره مرکز مام

مرکز ناباروری مام

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سلامت باروری مام بر اساس موفق ترین الگوهای بین المللی و با همکاری بهترین متخصصان ایرانی در مساحتی بالغ بر 6500 متر مربع به گونه ای طراحی شده است، که با افتخار می توان گفت، تمامی خدماتی که در بهترین مراکز درمان ناباروری و سلامت بارداری آمریکا و اروپا ارائه می شوند، در مرکز ناباروری مام با در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی برای کلیه مراجعین فراهم شده است. این مجموعه که با نام تجاری مهر مام میهن مشغول به کار است روزانه پذیرای تعداد زیادی از هم وطنان و نیز مراجعینی از سایر کشورها بوده و درحال ارائه خدمت به آن ها می باشد.

برای ارائه این خدمات با کیفیت جهانی، در نظر گرفتن برخی نکات لازم و ضروری است که در ادامه به برررسی آن ها پرداخته ایم:

جامعیت

یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد رضایت مراجعین و نیز ایجاد کیفیت در روند کار، جامعیت در ارائه خدمات است. این بدان معناست که کلیه نیازهای درمانی خانواده در دورانی از جمله زمان اقدام به بارداری، دوران درمان ناباروری و نیز زمانی که سعی در حفظ سلامت دوران بارداری به منظور تولد فرزندی سالم دارید فراهم باشد. به این نوع مراکز که موفق ترین مراکز بارداری و درمان ناباروری در دنیا هستند One stop  fertility center  گفته می شود. که مرکز مام نیز  بر اساس این الگو طراحی و ساخته شده است.

بدین منظور مرکز ناباروری مام دارای 16 کلینیک فوق تخصصی، 5 اتاق عمل مجهز، 30 تخت بستری، 1500 متر آزمایشگاه فوق پیشرفته ژنتیک پزشکی، پاتوبیولوژی و تصویربردای مستقل می باشد.

 

میزان درصد موفقیت (Success Rate)

مهم ترین معیار سنجش عملکرد تمامی مراکز درمان ناباروری در دنیا شاخص نرخ باروری (Success Rate) است. منظور از نرخ باروری، نسبت تعداد عمل های IVF انجام شده که به تولد نوزاد منتهی شده، به کل اعمالIVF  انجام شده می باشد. مرکز ناباروری مام با الگوبرداری از مرکز ناباروری کلرادو (CCRM) که بالاترین نرخ باروری را در تمام مراکز ناباروری دنیا (65%) دارد طراحی و اجرا شده است. بدین منظور مطالعه گسترده ای بر روی عوامل موفقیت صورت گرفته و اجزای آن با حساسیت بسیار بالایی در مرکز اجرا شده که مهم ترین آن ها در ادامه به صورت مختصر بیان شده است:

• تجهیز اتاق جنین شناسی به کلین روم کلاس B و اتاق عمل های IVF به کلین روم کلاس C 

• استفاده از فیلتر های هپا (Hepa H14) و کربن اکتیو (Carbon Active) در هواسازهای آزمایشگاه جنین شناسی و آندرولوژی برای حذف ذرات معلق موجود در هوای اتاق به خصوص ترکیبات آلی فرار یا Volatile Organic Component (VOC)  که برای سلامت و کیفیت جنین بسیار مضر می باشند.

• استفاده از به روزترین تجهیزات در بخش های جینن شناسی، آندرولوژی، اتاق عمل و رادیولوژی که در موفقیت مراحل IVF به صورت مستقیم تاثیرگذار می باشد.

• استفاده از بروزترین تجهیزات و نرم افزارهای Building Management System برای کنترل گازهای انکوباتورها، فشار، رطوبت و دمای هوای اتاق جنین شناسی، آندرولوژی و اتاق عمل IVF

• استقرار سیستم کنترل کیفی و تضمین کیفیت برای به حداقل رساندن خطای پزشکی، اصلاح مشکلات و یکسان سازی دستورالعمل ها

• ارائه به روزترین خدمات ژنتیک پزشکی جهت تشخیص مناسب ترین راه درمان و انتخاب جنین مناسب برای افزایش احتمال بارداری و کیفیت جنین

• ارائه خدمات به خانواده بر اساس محوریت روان شناختی (به علت آسیب پذیری مراجعه کنندگان این مراکز، سلامت روانی یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش درصد موفقیت بارداری می باشد که این موضوع در تک تک عناصر درمان از نحوه طراحی ساختمان تا آموزش رفتاری پرسنل رعایت شده است.)

 

پزشکان

مرکز ناباروری مام مفتخر است که تیم درمانی آن از متخصصین پیشرو در حوزه درمان ناباروی و سلامت بارداری کشور با سابقه درخشان اخلاقی و علمی تشکیل شده است.

این تیم به منظور ارائه بهتر خدمات برای هر یک از مراجعه کنندگان به طور مداوم با یکدیگر همکاری می نمایند، به طوری که پزشک معالج در طول کنفرانس های روزانه با بهره گیری از نکات ارزشمند دیگر پزشکان، جنین شناسان و پرستاران، مناسب ترین روش درمانی را برای بیمار خود در نظر می گیرد.

 

تجهیزات

می توان به جرأت گفت مرکز ناباروری مام دارای پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی در بین مراکز درمان ناباروری و سلامت بارداری خاورمیانه می باشد …

برخی از مهم ترین تجهیزات استفاده شده در این مرکز در ادامه ذکر شده است: 

• ماموگرافی  GE

• سونوگرافی GE مدل E10 ,S10 , P6 

• لاپاراسکوپی: Wolf  آلمان

• CSSD : GETINGE

• کولپوسکوپ Linet  چک

• ماشین های بیهوشی Drager آلمان

• الکترو کوتر Valley lab  آمریکا

• پمپ سرنگ برند ARdo  سوئیس

• تخت بستری Linet  چک

• تخت IUI Linet  چک

• اکسیژن ساز Atlas Spco

• الکتروشوک Philips آلمان

• ساکشن جراحی ARdo  سوئیس

 

ساختمان

 "بینش معماری در بنای مرکز مام، پرهیز از مواجهه با حس تردید و تشویش رایج در بسیاری از مراکز درمانی بوده است. به گونه ای که به شیوه نیاکان روشن بین، شفاخانه ای را به جای مریض خانه بنیاد کنیم. "

ترس های ناشی از دغدغه ی بچه دار نشدن برای همیشه، استرس و تنش های عصبی ناشی از مراحل طاقت فرسای درمان ناباروری و نیز هزینه های درمان ناباروری از جمله مسائلی هستند که برای خانواده ها استرس زیادی را به همراه می آورد. همین استرس یکی از موانع اصلی درمان ناباروری می باشد.

بدین منظور ایجاد یک فضای بدون استرس از لحاظ بصری یکی از عوامل موثر در طول درمان ناباروی است. بدین جهت مرکز مام با دید یک شفاخانه و رعایت حال مریضان طراحی و ساخته شده است. که اهتمام به همین مسئله باعث شده که ساختمان مام در سال 1398 در مجله هنر معماری از میان 1000 ساختمان شرکت کننده، در لیست 3 ساختمان برتر سال قرار گیرد.

همچنین در ساختمان های درمانی به روز دنیا، مسئله هوشمندی ساختمان یک مسئله بسیار مهم است. چرا که از بسیاری ضررها، خطرات احتمالی و خطاهای سهوی انسانی پیشگیری می کند.

به طور مثال یک دستگاه انکوباتور را در نظر بگیرید که جنین ده ها خانواده در آن قرار گرفته شده و تصور کنید که کاهش فشار گازهای مختلف و دمای آن در طول شب که اپراتور انسانی برای کنترل آن وجود ندارد چه تبعات نگران کننده ای می تواند به همراه داشته باشد...

حال اگر این دستگاه به سیستم BMS متصل بوده و صدای آلارم هشدار برای نگهبان شب فرستاده شود و در پی آن، نگهبان نیز به مسئول مربوطه اطلاع دهد، قطعا از به وجود آمدن اتفاقات پیش بینی نشده جلوگیری به عمل می آید.

ساختمان مرکز ناباروری مام، یک ساختمان کاملا هوشمند است که بسیاری از پارامتر های تاسیساتی و تجهیزاتی آن تحت سیستم BMS، کنترل می شود به طوری که در مجله اتوماسیون ساختمان از آن به عنوان یکی از هوشمندترین ساختمان های ایران و به عنوان پیشرفته ترین مرکز درمان ناباروری در خاورمیانه یاد شده است.

 

تحقیقات و توسعه

ایجاد یک مرکز درمانی در سطح بین المللی کاری بسیار سخت و دشوار است اما سخت تر از آن حفظ آن مرکز درمانی در سطح به روز دنیاست. بدین منظور همزمان و به طور موازی در مرکز مام، بخش تحقیق و نوآوری در زمینه دانش پزشکی زنان و آخرین متدهای تشخیص و درمان ناباروری بنا شده است تا با آخرین روش های علم باروری و ناباروری، انطباق و به روزرسانی انجام شود و علاوه بر آن امکان پژوهش های دانشمندان و کارشناسان خبره ی میهن، در بخش های سلول درمانی، داروهای نوترکیب و بیورزونانس فراهم گردد؛ شاهد بر این مدّعا، بومی سازی واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یکی از شایع ترین علل سرطان دهانه ی رحم می باشد است که از پیشرفته ترین (High Tech) محصولات دارویی حال حاضر می باشد. در این مجموعه پس از شرکت های معظم Merck و GSK دستیابی به دانش تولید آن حاصل گردیده است. تولید این واکسن در قالب طرح کلان ملی کشوری اجرا شده است و هم اکنون در مرحله تدارک تست های انسانی می باشد و پیش بینی می شود تا سال آینده به بازار عرضه شود.

قابل توجه است که آموزش به عنوان هدفی برجسته در این مرکز مورد توجه قرار دارد به گونه ای که دو سال پیش از افتتاح این مرکز، مجله ی اینترنتی مام (مهد آگاهی مادران) برای ارتقای دانش زنان و مادران این مرز و بوم و به منظور پاسخگویی به سوالات آنان طراحی و فعال شده است.