×
افزایش سن در مردان نابارور و خطر ابتلا به بیماری‌های متابولیک

افزایش سن در مردان نابارور و خطر ابتلا به بیماری‌ های متابولیک

حدود 15درصد زوج ها با مشکلات ناباروری دست و پنجه نرم می کنند و در نیمی از موارد، این مردان هستند که دچار مشکلات ناباروری می شوند. مردانی با کیفیت پایین منی (اسپرم) امید به زندگی کمتری را نشان داده اند، اما دلیل این کاهش عمر نامعلوم است و هیچ نشانه بیوشیمیایی یا راه حل های پیشگیری برای این مشکل گزارش نشده است. اما امروزه گروهی از محققان سوئدی سطح شش هورمون جنسی و پارامترهای بیوشیمیایی دیگر را در مردان نابارور اندازه گرفته اند و به این نتیجه رسیده اند که بیشتر این مردان در معرض هیپوگنادیسم (سطح پایین هورمون های جنسی) و نشانه های بیماری متابولیک و پوکی استخوان قرار دارند.

این گروه 192 مرد با شمارش پایین اسپرم را با 199 مرد هم سن این افراد که به عنوان گروه شاهد(کنترل) در نظر گرفته شدند مقایسه کردند. محققین علاوه بر سطح هورمون های جنسی، نشانه های دیگری مانند تراکم مواد معدنی استخوان (که نشان دهنده خطر پوکی استخوان است) و HbA1c ( نشانه ای برای دیابت ) را بین این دو گروه بررسی کردند.

نتایج نشان می دهد که یک سوم مردان زیر پنجاه سال مبتلا به مشکلات ناباروری، دارای نشانه های بیوشیمیایی عارضه ای به نام هیپوگنادیسم هستند که باعث پایین آمدن سطح هورمون های جنسی (مانند تستوسترون کم) می شود. این عارضه در بین مردان نابارور 7برابر بیشتر از مردان گروه شاهد بود. مردان مبتلا به مشکلات ناباروری به خصوص کسانی که دارای سطح تستوسترون کم بودند، تراکم پایین استخوان هم داشتند که آن ها را در معرض خطر شکستگی و پوکی استخوان قرار می دهد. مردانی با کم کاری غدد جنسی (مبتلا به هیپوگنادیسم) نشانه هایی از افزایش سطح گلوکز (HbA1c افزایش یافته) و علائم بیشتری از مقاومت به انسولین را نشان دادند که حاکی از احتمال ابتلا به دیابت است.

این مطالعه نشان می دهد که نسبت مهمی از مردان نابارور نشانه های بیوشیمیایی  هیپوگنادیسم را نشان می دهند. این امر ممکن است باروری آن ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ از طرفی می تواند به عنوان نشانه های خطر برای بیماری های متابولیکی مانند پوکی استخوان و دیابت در سنین بالاتر نیز باشد. توصیه می شود که سطح هورمون های جنسی در مردانی که به دنبال راهکارهایی برای درمان مشکلات باروری هستند، بررسی شود.

این مطالعات از این جهت جالب هستند که این سوال را مطرح می کنند که آیا می توان از ناباروری در مردان زیر پنجاه سال به عنوان نشانه ای برای پیش بینی ظهور بیماری های متابولیکی مانند دیابت و پوکی استخوان در سنین بالاتر استفاده کرد؟ برای پاسخ دقیق تر به این سوال به مطالعات بیشتری نیاز است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید