×
اندازه‌گیری میزان مایع تجمع‌یافته در زیر پوست گردن جنین در سونوگرافی

اندازه‌گیری میزان مایع تجمع‌یافته در زیر پوست گردن جنین در سونوگرافی 

نوکال ترانس‌لوسنسی (NT)، شاخصی است که میزان مایع تجمع یافته در زیر پوست ناحیه گردن جنین را نشان می دهد. میزان NT  از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 بارداری توسط سونوگرافی اندازه گیری می شود. اندازه گیری NT قبل از هفته 11 بارداری توسط سونوگرافی دشوار است، چرا که جنین بسیارکوچک است و همچنین، اندازه گیری NT بعد از هفته 14 بارداری، به علت اینکه مایع اضافی توسط سیستم لنفاوی در حال رشد جنین، جذب می شود، در نتیجه سونوگرافی احتمال بروز خطا را بالا می برد.   

 سونوگرافی NT، یک آزمایش غربالگری است که احتمال ابتلاء جنین به سندرم داون و سایر ناهنجاری های کروموزومی( سندرم ادوارد و سندرم پاتو ) را مورد ارزیابی قرار می دهد. این آزمایش غربالگری فقط خطر ابتلا جنین به این ناهنجاری ها را برآورد می کند، در حالی که با انجام آزمون های تشخیصی، مانند CVS و یا آمنیوسنتز به طور قطعی تشخیص داده می شود.

در جنین نرمال، در هفته 11  بارداری NT دارای ضخامت mm 2 می باشد و در هفته13 بارداری حدود  mm 2.8  است، در جنین مبتلاء به سندرم داون و سایر ناهنجاری های کروموزومی( سندرم ادوارد و سندرم پاتو )میزان NT بیش از حد افزایش می یابد. افزایش NT قطعا به معنای ایجاد این سندروم نیست.

معمولا سونوگرافیNT در ناحیه شکم صورت می گیرد، اما گاهی اوقات، لازم است برای بررسی بهتر، سونوگرافی واژینال انجام گیرد، که خطری هم برای جنین  و مادر ندارد.

از مزایای سونوگرافی NT، انجام آن در اوایل دوران بارداری است که در صورت نیاز CVS در سه ماهه اول بارداری باید صورت گیرد و در صورت عدم اطمینان تا هفته 16 صبر کرده و آمنیوسنتز انجام داده می شود. ماما یا دکتر معالج در این زمینه اطلاعات بیشتری در اختیار مادران می گذارند.

سونوگرافی NT  به همراه آزمایش خون به نام تست دو گانه و یا تست ترکیبی، نتیجه دقیق تر را نشان می دهد. آزمایش خون میزان هورمون -hCG β و پروتئین PAPP-A را اندازه گیری می کند. در نوزادان مبتلا به سندرم داون سطح بالایی از هورمون hCG و سطح پایین PAPP-A مشاهده می شود. انجام همزمان سونوگرافی NT با آزمایش خون، درصد تشخیص را حدودا 90 درصد افزایش می دهد.

سونوگرافی NT در موارد دیگری هم کاربرد دارد از جمله:

  • تایید زنده بودن جنین
  • تایید سن بارداری
  • تشخیص بارداری های دو قلویی
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید