×
از علل تا تشخیص و درمان زخم دهانه‌‌ی رحم

از علل تا تشخیص و درمان زخم دهانه‌‌ی رحم

یکی از بیماری‌های شایع و آزاردهنده در میان زنان، زخم و عفونت دهانه‌ی رحم (سرویکس) یا سرویسیت است. دهانه‌ی رحم یا سرویکس مجرایی است که در حدفاصل انتهای واژن تا جسم رحم قرار داشته و در واقع کانال ارتباطی این دو بخش به شمار می‌رود. به دلیل جای گرفتن سرویکس در بخش انتهایی واژن، این ناحیه به صورت عادی قابل مشاهده نیست و فقط پزشک در طی معاینه‌ی زنان با اسپکولوم (وسیله‌ی معاینه) می‌تواند بخش خارجی آن را مشاهده نماید.

هرگاه شکل دهانه‌ی رحم از حالت طبیعی خود که بافتی منسجم، صورتی و بدون آسیب است خارج شده و یا ترشحات غیرطبیعی از آن خارج گردد ؛ در اصطلاح به عنوان زخم دهانه‌ی رحم شناخته خواهد شد. البته که در واقع زخمی در کار نیست و این فقط یک اصطلاح است.

اهمیت سرویسیت در این است که در صورت درمان نشدن و پیشرفت می‌تواند به ضایعات پیش‌سرطانی و در مواردی سرطان دهانه‌ی رحم تبدیل شده و حیات خانم را تهدید نماید. این در حالی است که برخلاف اسم ترسناکی که زخم دهانه‌ی رحم دارد، این ضایعات اکثراً با تشخیص به موقع به راحتی درمان و برطرف می‌گردند.

متأسفانه با وجود تحقیقات فراوان هنوز به درستی علت دقیق ایجاد‌کننده‌ی زخم دهانه‌ی رحم شناخته نشده اما وجود ارتباط و همراهی بین زخم دهانه‌ی رحم و ویروس ایجاد‌کننده‌ی زگیل تناسلی یعنی پاپیلومای انسانی (HPV) به اثبات رسیده است. بنابراین با جلوگیری از ابتلا به این ویروس که از طریق تماس جنسی منتقل می‌گردد می‌توان از خود تا حد زیادی در برابر زخم دهانه‌ی رحم محافظت نمود.

علائم و نشانه‌های احتمالی زخم دهانه‌ی رحم که در صورت وجودشان می‌بایست به این مشکل شک نمود عبارتند از:

  • وجود زگیل تناسلی ؛
  • خونریزی غیرعادی واژینال ؛
  • احساس درد، خونریزی و لکه‌بینی بعد از رابطه‌ی جنسی ؛
  • ترشحات غیرطبیعی واژینال ؛
  • احساس درد مبهم در قسمت پایینی کمر.

در صورت وجود هر یک از علائم فوق مراجعه به پزشک برای انجام معاینه‌ی زنان و بررسی‌های تشخیصی الزامی است. این بررسی جهت تشخیص سرویسیت و تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های دهانه‌ی رحم در قدم اول تست پاپ‌اِسمیر بوده که تستی ارزان و کاربردی است. با انجام پاپ‌اسمیر می‌توان وضعیت دهانه‌ی رحم و سلول‌های آن ناحیه را مورد ارزیابی قرار داده و سلول‌های غیرطبیعی را در مراحل اولیه تشخیص داد.

اگر پاپ‌اسمیر شما غیرطبیعی یا مشکوک بود، انجام بررسی‌های تکمیلی الزامی است که این بررسی‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:

کولپوسکوپی:

مشاهده و ارزیابی دهانه‌ی رحم با  ابزاری شبیه به یک جفت دوربین دوچشمی که به وسیله‌ی آن و با بزرگ‌نمایی، سلول‌های غیرطبیعی که در پاپ‌اسمیر گزارش شده بررسی شده و در صورت لزوم از آن‌ها نمونه‌برداری انجام می‌گیرد.

بیوپسی:

در این روش یک نمونه‌ی کوچک از بافت دهانه‌ی رحم برداشته شده تا در آزمایشگاه به صورت دقیق بررسی شود.

اگر در بررسی‌ها تشخیص زخم دهانه‌ی رحم به قطعیت برسد و وجود بدخیمی‌ها رد گردد، بسته به شدت مشکل و درگیری، اقدامات درمانی متفاوت خواهد بود. در مراحل اولیه، درمان دارویی انجام گرفته و اگر با تکرار دوره‌ی درمانی برای چند نوبت بهبودی حاصل نشود، روش‌های درمانی تهاجمی‌تر همچون کوتر (سوزاندن) یا کرایو (فریز) مدنظر قرار خواهد گرفت.​

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید