×
چهار بیماری شایع کودکان

چهار بیماری شایع کودکان

اسهال در کودکان

یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک میان نوزادان و کودکان، بیماری اسهال است که علت بروز این بیماری عفونی، نوشیدن بیش از اندازه‌ی آب‌میوه یا عدم تحمل غذایی است. برای متوقف شدن اسهال فرزندتان، او را در خانه نگه داشته و به او آب و مایعات مختلف بدهید. اگر مدفوع آبکی بود، او را از خوردن لبنیات، مواد غذایی چرب و فیبردار منع کنید. اگر نوزاد زیر شش ماهه‌یتان پس از یک روز بهبود پیدا نکرد و دچار نشانه‌های مختلف از جمله تب بالا، مدفوع سیاه و خونی، استفراغ و درد نامتعارف شد، باید به متخصص اطفال مراجعه کرد.

تب در نوزادان و کودکان

از نشانه‌های بروز عفونت در نوزادانِ تازه به‌دنیا آمده تب کردن است. اگر فرزندانِ حدود سه ماهه‌یتان بیش از 38 یا 40 درجه‌ی سانتی‌گراد تب داشتند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در این مواقع باید مراقبِ گوش‌درد، استفراغ، سرفه، اسهال و علائم دیگر نوزاد بوده، او را با آب ولرم شستشو داده و لباس‌های نازک به او بپوشانید.

کودکان و یبوست

کودکان ممکن است چندین بار در روز و یا چندین روز یک بار مدفوع کنند. اگر فرزند شما در روز چندبار مدفوع نمی‌کند، نگران نباشید. گاهی اوقات، ابتلا به یبوست، دفع مدفوع را سخت و دردآور می‌کند و پزشک برای درمان آن، اضافه کردن آب آلو به شیر و غذای کودک را پیشنهاد می‌دهد.  

دندان‌درد کودک

در روزهای شروع شش ماهگی، نوک نخستین دندان نوزاد در لثه‌اش دیده می ‌شود و تحمل درد آن برای نوزاد دشوار خواهد بود. برای تسکین این درد به کودک وسیله‌ای برای جویدن می‌دهند که معمولاً حلقه‌ی لاستیکی کوچکی مخصوص این کار درنظر گرفته شده است. این کار کمک می‌کند که دندان‌های کودک ماساژ داده شوند که برای لثه مفید است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید