×
دیابت دوران بارداری

دیابت دوران بارداری

تشخيص دیابت در دوران بارداری  (Gestational diabetes mellitus (GDM)) و یا عدم تحمل گلوکز در دوره های سه ماهه( Trimester )دوم و سوم بارداری) معمولا در هفته های 24- 28 بارداری)را دیابت بارداری مي گویند. در دیابت بارداری، سطح گلوكز خون در طي بارداري بالا رفته و باعث بروز علائم ديابت در خانم های بارداری كه قبلاً مبتلا به این بیماری نبوده اند، می شود. در دوران بارداري افزایش قند خون براي جنين و مادر مضر است که با شناخت و كنترل به موقع ديابت بارداري مي توان از بروز عوارض آن جلوگيري کرد. دیابت بارداری شایع ترین بیماری در دوران بارداری است  که 2  الی 10 درصد خانم های باردار را مبتلا می کند.

در يك بارداري طبيعی، تغییرات هورمونی موجب کاهش پاسخ به انسولین می شود که در بعضی از مادران باردار مشکلی ایجاد نمی کند چرا که، برحسب نیاز، ترشح انسولین اضافی صورت می گیرد. اما در بعضی دیگر، پانکراس نمی تواند انسولین اضافی را تولید کند پس سطح قند خون افزایش می یابد و در نتیجه مادر دچار دیابت بارداری می شود. معمولا در خانم های مبتلا به دیابت بارداری این عارضه بعد از زایمان از بین می رود. یک بار تجربه دیابت بارداری باعث افزایش شانس تکرار این عارضه در بارداری های بعدی و یا تداوم آن بعد از اتمام بارداری می شود.

عواملی  مانند اضافه وزن، ابتلا به دیابت بارداری در بارداری قبل، سابقه فامیلی، سن بارداری بیش از 35 سال، افزایش فشار خون، سقط جنین بدون دلیل، حالت تهوع و استفراع، افزایش میزان عفونت به خصوص در مثانه، واژن و پوست، سندرم تخمدان پلی کیستیک و کاهش وزن منجر به افزایش ریسک ابتلا به دیابت بارداری در خانم های باردار می شود. 

 

دیابت بارداری با دیابت نوع 1و2  متفاوت است. تنها شباهت آنها به هم افزایش قند خون است. دیابت بارداری در خانم های باردار در هفته های 24 و 28 بارداری با اندازه گیری قند خون تشخیص داده می شود ولی تا قبل از هفته 24 این بیماری فاقد علائم تشخیصی است. پزشک با انجام تست های غربالگری(كنترل قند خون هفته یکبار در آزمایشگاه با استفاده از خون وریدی) می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را تشخیص دهد.

انجام تست های غربالگری گلوکز ( به طور مثال مشاهده علائمی مانند وجود قند در ادرار) لزوما به معنی ابتلا به دیابت بارداری نیست. مادر باردار نیاز به تست های غربالگری بیشتری مانند GTT و یا تست عدم تحمل گلوکز دارد.اگرچه، برای تشخیص دیابت نوع 1 و 2 اندازه گیری A1C لازم است اما برای تشخیص دیابت بارداری اندازه گیری این پارامتر ضرورتی ندارد.

برای درمان دیابت بارداری و تنظیم قند خون، کنترل رژیم غذایی ، ورزش و مصرف دارو باید صورت گیرد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید