×
دلایل افزایش مایع آمنیوتیک یا آب دور جنین

دلایل افزایش مایع آمنیوتیک یا آب دور جنین


پلی هیدرآمنیوس یا افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک (مایع دور جنین)، به مواردی اطلاق می شود که اندازه گیری مایع آمنیون دور جنین عددی بیش از 25 سانتی متر را نشان دهد. معمولا یافتن علت افزایش مایع دور جنین بسیار دشوار است به خصوص اگر خفیف باشد.

مایع اضافی می تواند به علت وجود مشکل در بدن مادر، جفت و یا جنین باشد.

در موارد خفیف معمولا نمی توان علت را پیدا کرد و این مورد اغلب به صورت خود به خودی در طول بارداری رفع می شود. با این حال، در بارداری نیاز به پیگیری بیشتری در این رابطه وجود دارد.

برخی علل شناخته شده برای این مشکل عبارتند از:

  • دیابت مادر

اگر مادر مبتلا به دیابت باشد و سطح قند خون او تحت کنترل نباشد باعث می شود جنین مقدار ادرار بیشتری تولید کند که منجر به افزایش مایع آمنیوتیک می شود. در هر زمان از بارداری که پزشک افزایش مایع آمنیوتیک را تشخیص دهد، تست تحمل گلوگز انجام می دهد تا سطح قند خون را ارزیابی کند و اگر میزان قند خون بالا بود، باید درمان آغاز شود و اگر دلیل پلی هیدرآمنیوس، دیابت مادر باشد با شروع درمان میزان مایع کاهش پیدا می کند..

پلی هیدرآمنیوس در 10 درصد مبتلایان به دیابت بارداری به خصوص در سه ماهه سوم بارداری، تشخیص داده می شود.

  • عفونت مادر

اگر مادر مبتلا یه پاروویروس ( بیماری پنجم موسوم به گونه سیلی خورده) باشد، نیاز به انجام بررسی های بیشتر برای پیدا کردن عوارض احتمالی است. اگر مادرمبتلا به توکسوپلاسموزیس باشد به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

  • سندرم انتقال خون قل به قل

به معنای این است که مادر دارای بارداری دوقلویی به همراه یک جفت مشترک باشد، این وضعیت می تواند منجر به پلی هیدرآمنیوس شود. در این مورد زمانی پلی هیدرآمنیوس اتفاق می افتد که یکی از قل ها خون بیشتری از جفت دریافت کند و مایعات بدنش بیش از حد زیاد شود. این قل سعی بر تخلیه مایعات اضافی از طریق افزایش تولید ادرار دارد که باعث افزایش مایع آمنیوتیک می شود. در این وضعیت می توان با تخلیه آب اضافی باعث کاهش فشار وارده شد. اگر سندرم انتقال خون قل به قل شدید تشخیص داده شود، می توان با درمان لیزر برخی از عروق جفتی به ارتباط بهتر جریان خون کمک کرد.

  • وجود مشکلی در جنین

در برخی موارد نادر وجود مشکلی در بدن جنین منجر به عدم جریان مایع در سیستم بدنش می شود، مانند انسداد در قسمتی از روده جنین (آترزی روده)، که مانع بازجذب مقداری از مایع آمنیوتیک می شود که در صورت داشتن این مورد نوزاد پس از تولد تحت عمل جراحی قرار می گیرد.

مشکل ممکن است مربوط به انسداد مری (لوله انتقال دهنده غذا از دهان به معده) یا اختلال در عضلات مری باشد، که این وضعیت به این معنی است که جنین نمی تواند مایع آمنیوتیک را ببلعد زیرا با بلع منظم مایع توسط جنین تعادل در مقدار مایع حفظ می شود.

اگر با انجام اسکن هیچ مورد مشکوکی در این رابطه پیدا نشود با احتمال زیاد پلی هیدرآمنیوس دلیل دیگری دارد.

ممکن است مشکل مربوط به تولید زیاد مایع در قسمتی از بدن جنین، مانند حفره شکم و قفسه سینه باشد که هیدروپس فتالیس نامیده می شود.

اگر جنین مشکلی داشته باشد که نیازمند جراحی پس از تولد باشد احتمالا مادر نیاز به القای زایمان دارد و سریعا نوزاد به بخش مراقبت های ویژه انتقال پیدا می کند تا بررسی های تخصصی تر روی او صورت گیرد.

  • نقایص کروموزومی

یک نقص کروموزومی مانند سندرم داون یا سندرم ادوارد می توانند منجر به پلی هیدرآمنیوس شوند.

اگر شک به وجود هر نوع مشکل کروموزومی باشد آمنیوسنتز انجام می شود.

  • سایر علل:

  • ابتلا مادر به بیماری رزوس، که آنتی بادی مادر با عبور از جفت باعث کم خونی در جنین می شود.
  • رشد عروق خونی بر روی جفت که کوریوآنژیوما نامیده می شود.

در بسیاری از موارد علت مشخص نمی شود. اگر سایر علل شناخته شده برای این مشکل حذف شوند ممکن است برای کاهش مایع اضافی دارو تجویز شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید