×
ضرورت ناشتا بودن برای انجام برخی از آزمایش‌ها

ضرورت ناشتا بودن برای انجام برخی از آزمایش‌ها

در صورتی که پزشک معالج برای تشخیص بیماری آزمایش های خاص را تجویز می کند بیمار باید نکاتی را در رابطه با انجام آن آزمایش ها بداند. یکی از آن موارد ناشتا بودن است که در برخی از آزمایشات ضروری است.

ناشتایی، به عدم مصرف هرگونه مواد غذای یا نوشیدنی، به استثنای آب، در یک مدت زمان معین اطلاق می شود. البته باید به این نکته مهم توجه داشت که نوشیدن آب به مقدار زیادی قبل از خون گیری توصیه می شود، به دلیل اینکه آب به راحتی وارد رگ های خونی شده منجر به  هیدراته شدن می شود و خون گیری از رگ را آسان تر می کند. همچنین، حتما باید شام قبل از روز آزمایش سبک و کم چرب باشد.

مصرف قهوه یا چای و استعمال دخانیات هم نباید صورت گیرد. هر چند، مصرف ویتامین ها و یا داروهای خود بیمار بلامانع است.

حال به این نکته می رسیم که چرا ناشتا بودن در برخی از تست های آزمایشگاهی ضروری است، پس از صرف غذا، مواد مغذی موجود در مواد غذایی و نوشیدنی وارد جریان خون می شود و منجر به افزایش سطح قند خون و چربی می شود و نتایج حاصل از اندازه گیری آن پارامتر را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور کاذب بالاتر از حد واقعی نشان می دهد که منجر به خطا در نتایج آزمایش می شود. تست اندازه گیری پانل های چربی مانند کلسترول، تری گلیسیرید و HDL ،گلوکز  ( قند خون) و برخی از تست های مدفوع نیاز به ناشتا بودن در هنگام آزمایش دارد. در صورت عدم ناشتایی نتایج حاصل از آزمایش نادرست می شود و این به این معنی است که به احتمال زیاد مجبور به تکرار آزمایش هستید.

به طور کلی، قبل از انجام تست های چربی و یا تست تحمل گلوکز، باید به مدت هشت ساعت ( 10 تا 12 ساعت بهتر است) ناشتا باشید. با این حال، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

به محض خون گیری، شما می توانید مواد غذایی یا نوشیدنی مصرف کنید.  بهتر است برای به حداقل رساندن طول مدت گرسنگی آزمایش خون در صبح صورت گیرد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید