×
جوان‌سازی تخمک، باورنکردنی ولی واقعی!

جوانسازی تخمک، راهی برای بارداری در سن بالا

شانس بارداری در سن بالا برای بسیاری از زنان، بدلیل کاهش کیفیت تخمک و توقف تخمک گذاری، پایین است در حالی که بیشتر مردان در کل طول زندگی خود قادر به تولید اسپرم می باشند و توانایی باروری دارند.

با پیشرفت های صورت گرفته در روش ‌های کمک ‌باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF)، محققان موفق به ابداع روشی شده اند که با جوانسازی تخمک که سلول جنسی ماده می باشد، شانس بارداری در سن بالا را برای زنان مسنی که تخمک ‌هایشان قابلیت باروری ندارد، افزایش می‌دهد.

تمام سلول های ما از جمله سلول تخمک، در درون خود دارای اندامکی به نام "میتوکندری" می باشند که وظیفه تأمین انرژی سلول را بر عهده دارد.

طی تحقیقات انجام شده، محققین دریافتند که در صورت جابه‎جایی میتوکندری یک سلول تخمک جوان با میتوکندری تخمک پیرتر (جوانسازی تخمک)، می توانند شانس بارداری در سن بالا را افزایش دهند.

برای تأمین این میتوکندری جوان، 2 راه وجود دارد:

  • سلول های پیش‎ساز سلول تخمک، دارای میتوکندری جوان تری هستند و می توان از آن ها برای جوانسازی تخمک استفاده کرد؛
  • همچنین استفاده از میتوکندری موجود در تخمک اهدایی افراد دیگر که جوان تر است نیز، یکی دیگر از روش های جوانسازی تخمک می باشد.

شواهد زیادی نشان می دهند که بسیاری از موارد شکست لقاح آزمایشگاهی، به دلیل وجود مشکل در میتوکندری سلول تخمک به کار گرفته شده در لقاح می باشد که در نتیجه مانع تشکیل جنین های سالم و زنده می گردد.

در صورت موفقیت و اجرایی شدن این روش که "درمان تقویت" یا Augment نام دارد، انقلابی در روش های مبتنی بر لقاح آزمایشگاهی ایجاد شده و شانس بارداری در سن بالا برای زنان، بدون استفاده از روش هایی مانند تخمک اهدایی افزایش می یابد.

البته لازم به ذکر است که این روش نیازمند صرف هزینه ‌های زیاد و تحقیقات بیشتری است و هنوز مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار نگرفته است و همچنین نمی‌تواند به طور صد در صد، جایگزین باروری طبیعی یک فرد جوان شود. پس بهترین راه‌ حل، تشویق زنان به بارداری در سنین جوانی است تا با مشکلات ناباروری‌ ناشی از سن بالا مواجه نشوند.​

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید