×
کیت تشخیص تخمک‌گذاری

کیت تشخیص تخمک گذاری

بهترین زمان برای باروری چه زمانی است؟ چطور می شود متوجه شد که زمان دقیق تخمک گذاری چه زمانی است تا در همان زمان اقدام به برقراری رابطه ای کرد که منجر به باروری می شود. امکانی که این روزها به راحتی در داروخانه ها در دسترس است، کیت های تشخیص تخمک گذاری است که با استفاده صحیح از آنها، می شود به زمان دقیق تخمک گذاری پی برد و اقدامات لازم را انجام داد. در این مطلب به کاربردها و نحوه استفاده از این کیت ها می پردازیم.

کاربرد: 

کیت تشخیص تخمک گذاری OPK * محدوده زمان باروری، در طول چرخه ماهانه، در خانم ها را شناسایی می کند. که در این محدوده زمان برقراری رابطه جنسی احتمال بارداری را افزایش می دهد.

اگر زوج امکان برقراری رابطه جنسی به طور منظم را نداشته باشند، برای مشخص کردن زمان باروری، از کیت تشخیص تخمک گذاری استفاده می کنند.

 دلایلی مانند: داشتن سفر های متعدد خانم یا همسر و یا داشتن مشغله زیاد و یا رسیدگی به فرزندان باعث می شود تا زوجین برقراری رابطه جنسی را چندان در اولویت قرار ندهند و یا هر دو تا سه روز یکبار رابطه برقرار می کنند.

راه متداول تعیین زمان باروری در خانم ها، تعیین دمای پایه بدن و بررسی مخاط دهانه رحم است. هرچند، در نتایج  این روش ها خطا نیز مشاهده می شود. به خصوص زمانی که دوره قاعدگی نامنظم داشته باشند. در این حالت می توان از کیت تشخیصی تخمک گذاری استفاده کرد.

OPK یک روش سریع، آسان و دقیق برای پیش بینی زمان تخمک گذاری است و بر خلاف رسم نمودار دمای پایه بدن خانم و تغییرات مخاط دهانه رحم، OPK باروری را از ماه اول بارداری تشخیص می دهد. از طرفی، کیت به راحتی در داروخانه ها قابل دسترس می باشد.

عملکرد:

  • اندازه گیری زمان تخمک گذاری با استفاده از ادرار: این نوع کیت مبتنی بر آزمایش ادرار است، در صورت تخمک گذاری هورمون لوتئینی (LH) در ادرار افزایش می یابد. سطح LH دو روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد. همیشه مقدار کمی از LH در خون و ادرار وجود دارد، اما در روزهای قبل از تخمک گذاری، سطح آن در حدود دو تا پنج برابر افزایش می یابد.

حدود 12 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری نتیجه تست  OPKمثبت می شود. بنابراین، برنامه ریزی برای برقراری رابطه جنسی در این زمان، شانس باروری را به حداکثر می رساند.

  • کیت های تست فرن بزاقی: برای تعیین زمان تخمک گذاری با تغییرات ترکیبات بزاق صورت می گیرد. افزایش سطح استروژن در روزهای قبل از تخمک گذاری، غلظت نمک را در بزاق افزایش می دهد.

پس از کشیدن مقداری از بزاق بر روی لام شیشه ای و خشک نمودن توسط نمک، در صورت تخمک گذاری کریستالهای برگ سرخس مانند ایجاد می شود که توسط میکروسکوپ قابل مشاهده است. الگوی فرن بیانگر افزایش تخمک گذاری در چند روز آینده است که بهترین زمان برای باردار شدن است.

نحوه استفاده:

برای دانستن نحوه استفاده از کیت، بهتر است دستورالعمل همراه با کیت مورد مطالعه قرار گیرد.

بسته به نام تجاری OPK مبتنی بر ادرار، پس از جمع آوری ادرار و استفاده از کیت تشخیص تخمک گذاری، مشاهده باند رنگی بر روی نوار کیت نشان دهنده افزایش LH می باشد. دستورالعمل استفاده بسته به نوع کیت متفاوت می باشد اما بهترین زمان برای جمع آوری ادرار در ساعت 8 تا 10 و اپتیمم زمان جمع آوری ادرار حدود 8 بعد ازظهر است.

سعی کنید ادرار را در زمان مشخصی از روز جمع آوری کنید. هرچند، مطلقا انجام آن ضروری نمی باشد.

نباید تست ادرار را به محض بیداری از خواب انجام داد چرا که، افزایش پیک LH در آن روز ممکن است مشاهده نشود.

همچنین، سعی کنید میزان مصرف مایعات را حدود دو ساعت قبل از انجام تست کاهش دهید. مصرف بیش از حد مایعات منجر به رقیق شدن ادرار و باعث افزایش خطا در تشخیص می شود.

برای افزایش دقت در تست، نتایج باید در عرض 10 دقیقه خوانده شود. در برخی از نتایج منفی، باند رنگی کم رنگ دومی نیز ایجاد می شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید