×
قرص‌های پیشگیری از بارداری برای مردان

قرص‌های جلوگیری از بارداری برای مردان

سال هاست که محققین تلاش می کنند تا قرص هایی برای جلوگیری از بارداری برای آقایان تهیه کنند. بعضی از مطالعات هورمون مردانه تستوسترون را به عنوان پایه اصلی چنین دارویی مطرح کرده اند زیرا این هورمون در دوزهای خاصی باعث ناباروری می شود. اما در چنین دوزهایی این هورمون برای 20درصد مردان نتیجه بخش نیست و باعث ایجاد عوارض جانبی مانند اضافه وزن و کاهش کلسترول خوب بدن می شود.

ترکیبات دیگری به عنوان قرص های پیشگیری از بارداری برای مردان ارزیابی شده اند ولی محققین اعلام کرده اند که موانع زیادی وجود دارد که باید قبل از وارد شدن چنین دارویی به بازار، برطرف شود.

این قرص باید محلول باشد و بتوان آن را به صورت خوراکی دریافت کرد و باید به سرعت بدون تغییر دادن میل جنسی مرد، اثر خود را نشان دهد. همچنین مردان باید قادر باشند تا این قرص ها را برای مدت طولانی به صورت ایمن مصرف کنند و اثر این قرص روی باروری باید قابل برگشت باشد و هیچ اثر منفی روی اسپرم یا جنین در مواقعی که فرد تصمیم به تشکیل خانواده و بچه دار شدن می گیرد، نداشته باشد. تمامی این موارد جزء موانع موجود بر سر راه داروی پیشگیری مردانه می باشند.

پیشرفت های حاصل در نتیجه بهبود بخشیدن ساختار ترکیبات شیمیایی

بعضی از کارخانه های دارویی به مراحل آزمایشگاهی برای قرص های جلوگیری از بارداری در مردان رسیده اند ولی همچنان نقص های زیادی وجود دارد. عنوان شده است که یک ترکیب آزمایشی زمانی که به شکل محلول باشد قادر نیست سلول هایی که باید به طور موقت برای مهار باروری مرد، غیرفعال شوند را هدف قرار دهد؛ این ترکیب با گیرنده آلفا رتینوئیک اسید (RAR-α) که در باروری مردان نقش دارد، برهمکنش دارد. از آن جایی که دو گیرنده دیگر رتینوئیک اسید با باروری مردان در ارتباط نیستند، این ترکیب می تواند عوارض جانبی وخیمی ایجاد کند.

این گروه برای تحقیقاتشان، در حال ساخت تعدادی از ترکیبات مشابه آنچه توصیف شد (از لحاظ ساختار شیمیایی) هستند. برخی تغییرات در ترکیب مورد نظر می تواند شایستگی آن ترکیب را برای قرص پیشگیری از بارداری در مردان بالا ببرد.

هنگامی که محققین در جست و جوی ترکیبی بودند که به عنوان مثال با این گیرنده رتینوئیک اسید برهمکنش داشته باشد، دریافتند که جایگزین کردن یک پیوند آمیدی یا پیوند پپتیدی با پیوندهایی که عملکرد پیوندهای آمیدی را تقلید می کنند، پایداری ترکیب را ارتقا می دهد و باعث می شود که برای زمان طولانی تر در بدن تاثیر بگذارد. البته جایگزین کردن این پیوندها باعث کاهش توانایی ترکیب برای اتصال اختصاصی به گیرنده آلفا رتینوئیک اسید می شود.

محققین همچنان معتقدند که در جهت تولید قرص پیشگیری از بارداری برای مردان پیشرفت هایی داشته اند و به تغییر ترکیبات این داروها ادامه می دهند تا به یک تعادل نهایی در حلالیت، اختصاصیت و پایداری دارو دست یابند.

قرص های جلوگیری از بارداری زیادی برای خانم ها وجود دارد ولی همه آن ها گزینه مناسبی برای زوج ها نیستند. به همین علت اتفاق خوبی خواهد بود اگر برای زوج ها گزینه های جایگزین دیگری که ایمن هستند فراهم شود. زیرا بعضی از خانم ها قادر به مصرف قرص های پیشگیری از بارداری نیستند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید