×
مراقبت‌های پس از سقط جنین

مراقبت‌های پس از سقط جنین


مراقبت از خود بعد از سقط جنین بدون توجه به نوع سقط ‌ـ‌جراحی یا دارویی‌ـ‌ امری بسیار مهم است. به طور کلی سقط جنین‌هایی که به صورت قانونی و تحت مراقبت یک متخصص در یک کلینیک معتبر انجام می‌شوند، ایمن هستند. با این حال، بسیاری از زنان برخی از عوارض جانبی از جمله گرفتگی عضلات شکم، خونریزی واژینال، تهوع، درد در ناحیه ی پستان و خستگی را تجربه خواهند کرد.

سقط جنین مشکل شایعی است که به صورت خود به خودی یا همراه با دارو و کورتاژ یا ترکیبی از هر دو رخ می‌دهد. معمولاً سقط‌های پس از ده هفته نیاز به کورتاژ پیدا خواهند کرد.

برخی از زنان خونریزی واژینال را تا دو هفته پس از سقط جنین تجربه میکنند. خونریزی از لکه‌بینی تا دفع لخته متغیر است، امّا دفع لخته‌های بزرگ در ابعاد توپ گلف غیر‌طبیعی محسوب می‌شود و نیاز به پیگیری دارد. خونریزی شدید معمولاً به صورت نیاز به دو یا چند پد بهداشتی طی یک ساعت یا خونریزی قرمز روشن بعد از 24 ساعت پس از سقط، تعریف می‌شود. توصیه میشود تا حداقل دو هفته پس از سقط جنین و قطع کامل خونریزی از روابط جنسی پرهیز شود. این مسئله موجب کاهش خطر ابتلا به عفونت می‌شود و بخش مهمی از مراقبت پس از سقط جنین است.

عفونت یکی از شایع‌ترین عوارض سقط جنین به خصوص انواع ناقص آن است. قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها با داشتن رابطه‌ جنسی زود یا استفاده از تامپون، منجر به عفونت خواهد شد. علائم عفونت شامل ترشحات واژنی بد بو، تب و درد شدید لگن است و عفونت درمان‌نشده می‌تواند باعث بیماری التهابی لگن شود. 

سقط ناقص یا شکست‌خورده که در آن جنین به طور کامل از رحم تخلیه نشده است، می‌تواند از عوارض جدی پزشکی باشد. سوراخ‌شدگی رحم با علایم شدید شکم‌درد، خونریزی و تب بروز می‌کند. شوک عفونی نیز با تب و لرز، درد شکم و فشار خون پایین ظاهر می‌شود. در صورت بروز هر یک از علائم تب و لرز، خونریزی بیش از حد، ترشحات واژنی بدبو و درد شدید شکم فوری به پزشک مراجعه شود.

برای کاهش عوارض جانبی و افزایش راحتی خود پس از سقط جنین بهتر است از گرمای بخاری برقی برای رفع گرفتگی عضلات استفاده کنید. در صورت تهوع و اسهال مصرف مایعات را افزایش دهید.

یک یا دو روز در خانه استراحت کنید. داروهایی مانند ایبوپروفن را برای کاهش گرفتگی عضلات و درد با نظر پزشک خود مصرف کنید. محل گرفتگی را ماساژ دهید. با پوشیدن سوتین تنگ به رفع درد و حساسیت سینه‌ها کمک کنید و تا حداقل سه ماه پس از سقط جنین از بارداری با روش مطمئن پیشگیری کنید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید