×
مسمومیت بارداری (پره‌اکلامپسی) ؛ تهدیدی برای یکی از حواس شش‌گانه‌ی مادر

مسمومیت بارداری (پره‌اکلامپسی) ؛ تهدیدی برای یکی از حواس شش‌گانه‌ی مادر


مسمومیت بارداری یکی از عوارض دوران حاملگی بوده که با فشار خون بالا و مقادیر زیادی از پروتئین در ادرار همراه است و در صورت عدم کنترل صحیح، جان مادر و جنین را در این دوران تهدید می‌کند. ولی بر اساس مطالعات اخیر، این تهدید فقط به دوران بارداری محدود نشده و در آینده می‌تواند بینایی مادر را به خطر اندازد.

 

مطابق نتایج به دست آمده، این عارضه می‌تواند به بیماری‌های شبکیه‌ی چشم مادر در مراحل بعدی زندگی منجر شود. اگرچه در حال حاضر هیچ دلیلی برای نشان دادنِ هرگونه تغییر در مراقبت سلامت چشم برای زنان باردار و یا مراقبت پیگیری برای زنانی که در گذشته پره‌اکلامپسی داشته‌اند، وجود ندارد، اما واضح است که بارداری نیز می‌تواند باعث ایجاد تغییرات موقت در چشم مادران همانند خشکی چشم و کمی نزدیک‌بینی شود. همچنین مسمومیت بارداری که در سه تا پنج درصد از زنان باردار رخ می‌دهد، می‌تواند منجر به بیماری‌های شبکیه و حتی پارگی آن شود.

 

مادران باردار و یا کسانی که دارای سابقه‌ی مسمومیت بارداری هستند،  باید از تغییرات بینایی خود آگاه باشند و در صورت نگرانی از ابتلا به مشکل چشمی، در صورت بروز علائمی چون تاریِ دید، دیدن نقاط سیاه، سفید یا خاکستری با پزشک خود تماس بگیرند. همه‌ی زنان باید در سنین چهل سالگی مورد معاینه‌ی اولیه‌ی چشم‌ قرار گرفته و در صورت ابتلا به دیابت صرف نظر از سن، سالانه برای بیماری شبکیه‌ی چشم یا سایر بیماری‌های چشمی مورد معاینه قرار بگیرند.

 

 

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید