×
نوزادان طراحی‌شده

نوزادان طراحی‌شده


انجام تست‌های DNA بر روی جنین به والدین امیدوار کمک می‌کند تا پاسخ سؤال‌هایشان را بیابند، ولی آیا این کار صحیح است؟

این‌گونه تصور کنید که قادر هستید به کودکان خود یک زندگی ایمن در برابر بیماری‌های ژنتیکی هدیه کنید و از همان ابتدا ناهنجاری‌های ژنتیکی را حذف کنید. با پیشرفت تست‌های ژنتیکی روی جنین، این احتمالات به واقعیت پیوسته‌اند.

تست‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی (PGT) اغلب به همراه لقاح آزمایشگاهی (IVF) انجام می‌شود تا DNA جنین را قبل از انتقال به رحم بررسی کنند. دو دلیل برای نمونه‌برداری از جنین وجود دارد:

  1. انجام غربالگری ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGS): برای بررسی تعداد کروموزوم‌ها. این غربالگری نرخ موفقیت بارداری را افزایش می‌دهد. جنین‌هایی که از لحاظ ژنتیکی طبیعی هستند حیات سازگارتری داشته و در نتیجه نرخ سقط کاهش پیدا می‌کند. این امکان به خصوص در زوج‌های مسن‌تر وجود دارد که حتی یک جنین طبیعی برای آن‌ها یافت نشود؛ در نتیجه همه‌ی جنین‌های معیوب از فرآیند لقاح آزمایشگاهی حذف می‌شوند.
  2. تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGD): دلیل دیگری برای نمونه‌برداری از جنین‌ها وجود دارد و برای حذف بیماری‌هایی مانند سیستیک فیبروزیس و تای‌ساکس به کار می‌رود. تست خاصی با توجه به وضعیت ژنتیکی والدین طراحی می‌شود تا ناهنجاری خاصی را در جنین شناسایی کند و جنین معیوب را کنار بگذارد.

ارزش خانواده

در حالی که تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی به حذف بیماری‌های ژنتیکی کمک می‌کند، درباره‌ی تعداد کروموزوم‌های جنین اطلاعاتی به دست نمی‌دهد. به همین علت توصیه می‌شود که زوج‌هایی که تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGD) را درخواست می‌دهند، غربالگری ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGS) را نیز انجام دهند. البته فراموش نکنید که این آزمایش‌ها هزینه‌بر هستند.

برای بسیاری از زوج‌ها طی کردن درمان‌های باروری تجربه‌ی دشواری خواهد بود. تست‌های ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی اطلاعاتی درباره‌ی دلایل احتمالی شکست‌های بارداری در اختیار پزشک و بیمار قرار می‌دهد که بسیار ارزشمندند، به خصوص هنگامی که از آسیب سقط‌های بیشتر در آینده جلوگیری کند. درمان‌های باروری گران بوده و زوج‌ها ترجیح می‌دهند برای این‌گونه تست‌ها هزینه‌ی بیشتری صرف کنند تا حداقل پاسخی برای عدم موفقیت درمان‌ها به دست آورند. برخی از زوج‌ها نیز به این نتیجه می‌رسند که لقاح آزمایشگاهی گزینه‌ی مناسبی برای آن‌ها نیست.

پیش به سمت جلو

برای برخی افراد مسئله‌ی اصلی هزینه نیست، بلکه پای مسائل اخلاقی در میان است. بحث‌های مذهبی زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد و برخی نیز ادعای امکان سوء‌استفاده‌ی بالقوه در این زمینه را دارند. به لطف پیشرفت‌هایی در تعیین محتوای ژنی به زودی این امکان فراهم می‌شود تا بتوان هرگونه اطلاعات ژنتیکی را از جنین به دست آورد؛ موضوعی که بر نگرانی‌های پیرامون خلق نوزادان طراحی‌شده می‌افزاید. بیشتر این بحث‌ها هم‌چنان حل نشده باقی مانده‌اند. تست‌های ژنتیکی به ساخت یک خانواده‌ی سالم کمک می‌کند، گرچه قواعد قانونی برای آن وجود دارد. به عنوان مثال جنسیت جنین را می‌توان تعیین کرد ولی انتخاب جنسیت بدون دلایل پزشکی در آفریقای جنوبی غیرقانونی است.

تست‌های ژنتیکی راه درازی در پیش دارند و روش‌های جدید در مراحل آزمایشی به سر می‌برند و حتی زمانی که تأیید شوند بسیار گران خواهند بود. در حال حاضر سعی بر این است که تست‌های ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی در سال‌های آتی مقرون به صرفه شوند و به زوج‌ها اجازه داشتن فرزند سالم را بدهند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید