×
راه‌کارهای آمادگی روانی برای بارداری

راه‌کارهای آمادگی روانی برای بارداری

دعوت یک کودک به این جهان می تواند یک تجربه عاطفی خاص باشد که طیف وسیعی از انتظارات بزرگ و کوچک را به همراه دارد. در طول 9 ماه بارداری احساسات شما بین هیجان، ترس، شادی و یا  سرخوردگی در تغییر است. داشتن آمادگی روانی برای بارداری بسیار مهم است. فکر کردن راجع به چگونگی تغییرات شما به آمادگی روانی برای باردار شدن کمک می کند.

یک گفتگوی صادقانه را آغاز کنید.

تصمیم گرفتن برای بارداری یکی از بزرگترین تصمیم هایی است که با همسرتان می گیرید. با یکدیگر کاملا واضح راجع به مقاصد و خواسته هایتان برای شروع یک دوره جدید در زندگی صحبت کنید.

واضح صحبت کنید.

احساس خود درباره بارداری را به همسرتان بگوئید. اگر هر گونه نگرانی دارید فقط صحبت کنید. اگر احساس آمادگی برای بارداری دارید به طور واضح بیان کنید.

اگر در مقطع آشفتگی مالی و عاطفی زندگی خود قرار دارید، ممکن است لازم باشد تا آرام شدن شرایط منتظر بمانید. اگر با بیان این موضوع همسرتان در تنگنا قرار می گیرد، بهتر است این بحث را به زمانی دیگر موکول کنید.

به یکدیگر گوش کنید.

به یاد داشته باشید که این مورد باید یک تصمیم مشترک باشد. اگر همسرتان نظر متفاوتی دارد با احترام و سکوت به صحبت هایش گوش کنید، اگر منظور او را متوجه نشدید سوال بپرسید.

تحقیق کنید.

زمانی که شما خواستار تغییر بزرگی در زندگی تان هستید بهتر است اطلاعات زیادی را جمع آوری کنید.

اطلاعات مفید و سازنده را برای صحبت های خود پیدا کنید. توصیه می شود در ابتدا کمی تحقیق کنید و منابع مفید برای راهنمائی خودتان و همسرتان در درک بهتر این تغییر را پیدا کنید.

افکار خود را دنبال کنید.

نظارت بر افکار و احساسات می تواند برقراری ارتباط را آسان تر کند. این یک راه عالی  برای تمرکز بر مسائل مربوط به شما و همسرتان است. یک دفتر را در نظر بگیرید که می توانید تمامی احساسات  مرتبط با بارداری مانند تصمیم به بارداری را در آن ثبت کنید.

یک جدول زمان بندی برای بارداری تهیه کنید.

با همسرتان درباره روش های پیشگیری از بارداری صحبت کنید. یک روش مناسب پیشگیری از بارداری داشته باشید تا زمانی که آمادگی لازم برای بارداری را پیدا کنید.

تعیین بودجه کنید.

زمانی که تصمیم به اقدام به بارداری می گیرید داشتن تردید امری طبیعی است. سعی کنید به مسائلی که باعث تردید شما می شوند بپردازید. برای شروع به جوانب مالی بارداری و مراقبت از کودک توجه کنید. بی ثباتی مالی می تواند یکی از دلایل عدم آمادگی روانی برای بارداری باشد.

از نظر جسمی خود را آماده بارداری کنید.

بسیاری از زنان نگران تاثیر بارداری بر ظاهر بدنشان هستند. رسیدن به تناسب اندام می تواند از نگرانی های شما کاسته و از نظر جسمی و روانی شما را آماده باردار شدن کند.

پرسشنامه خود ارزیابی را تکمیل کنید.

قبل از تصمیم به بارداری از خود سوالاتی پرسیده و به صورت یک لیست بنویسید. این لیست می تواند شامل: نگرانی و امیدها، یا سوالات عمومی باشد. پس از نوشتن سوالات زمانی را صرف پاسخ صادقانه به آنها کنید.

با پزشک خود صحبت کنید.

قبل و در طول بارداری، پزشک شما یک منبع آگاه و عالی است. می توانید یک برنامه ملاقات با او داشته باشید تا برای زمان اقدام به بارداری تصمیم بگیرید. راجع به پرسش و نگرانی هایی که در ذهن دارید کاملا صادقانه و شفاف با او صحبت کنید.

آمادگی بارداری سخت را داشته باشید.

برخی زوجین به سختی باردار می شوند. ممکن است این مورد برای شما رخ ندهد اما بهتر است خود را آماده کنید و صبور باشید و به فرصتی که برای باردار شدن نیاز دارید توجه کنید.

نکات

  • با توصیه های زیاد دیگران ممکن است بیشتر دستپاچه شوید. به حرف کسی که مورد اعتماد است گوش کنید.
  • کتاب های مربوط به بارداری و ایفای نقش پدرو مادری را مطالعه کنید که باعث افزایش آگاهی و اعتماد بنفس شما می شود.
  • تحقیق زیاد هم  نمی تواند به درستی شما را برای رویدادهای غیرمنتظره آماده کند.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید