×
شایع‌ترین علائم اندومتریوز

شایع‌ترین علائم اندومتریوز

از جمله علائم اصلی آندومتریوز، درد لگن می باشد که اغلب با دوره قاعدگی همراه است. اگر چه، بسیاری از خانم ها کرامپ را در طول قاعدگی شان تجربه می کنند، اما خانم های مبتلا به آندومتریوز عموما درد قاعدگی به مراتب بیشتر از حد معمول را تجربه می کنند، دردی که با گذشت زمان افزایش پیدا می کند.


به طور کلی، شایع ترین علائم و نشانه های بیماری اندومتریوز عبارتند از:

  • داشتن تجربه دوره های قاعدگی دردناک (دیسمنوره): درد لگن و گرفتگی قبل از شروع دوره قاعدگی و تا چند روز بعد از آن ادامه دارد که با درد کمر و شکم همراه است.
  • بروز درد هنگام مقاربت: درد در هنگام و یا بعد از رابطه جنسی یکی از علامت ابتلاء به اندومتریوز است.
  • بروز درد همراه با حرکات روده و یا با ادرار کردن: به احتمال زیاد افراد مبتلاء به اندومتریوز، تجربه این علائم را در طول دوره قاعدگی دارند.
  • تجربه خونریزی بیش از حد: خانم مبتلاء به اندومتریوز بعضی اوقات دوره های قاعدگی سنگین (منوراژی) یا خونریزی بین دوره (menometrorrhagia) را تجربه می کند.
  • خانمی که نابارور باشد: اندومتریوز اولین بار در بعضی از خانم هایی که برای درمان ناباروری اقدام کرده اند تشخیص داده می شود.
  • سایر علائم:  خستگی، اسهال، یبوست، نفخ یا تهوع به خصوص در طول دوره قاعدگی در خانم های مبتلا به اندومتریوز مشاهده می شود.

باید توجه داشت، تجربه دردهای شدید در زمان قاعدگی یک شاخص قابل اطمینان برای تشخیص اندومتریوز نیست. برخی از خانم های مبتلا به اندومتریوز خفیف، دردهای شدید را تجربه می کنند، در حالی که برخی با اندومتریوز پیشرفته، دوره قاعدگی با درد کمی و یا حتی بدون درد را سپری می کنند.

اندومتریوز گاهی اوقات با سایر بیماری ها که منجر به درد لگن می شوند، مانند بیماری التهابی لگن (PID) و یا کیست تخمدان اشتباه تشخیص داده می شود. همچنین ممکن است فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد. بیماری IBS موجب اسهال، یبوست و درد شکمی می شود، و با اندومتریوز اشتباه تشخیص داده شود. IBS می تواند همراه با آندومتریوز نیز بروز کند، که تشخیص را پیچیده می کند. باید به این نکته توجه کرد که، در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی اندومتریوز حتما به کلینیک اندومتریوز و یا کلینیک تخصصی اندومتروز برای ارتباط با پزشک معالج مراجعه کنید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید