×
سلامت زنان و خودمراقبتی

سلامت زنان و خودمراقبتی


مراقبت از خود روندی برای پرورش روحی و جسمی انسان است. اما در جامعه‌ی ما بسیاری از زنان تمایل دارند تا نیازهای خود را نادیده بگیرند یا در آخرین مرحله قرار دهند. مراقبت از خود برای زنان بسیار ضروری است. مطالعات نشان داده زنانی که به خواب و خوراک و ورزش خود اهمیت می‌دهند کمتر دچار اضطراب، افسردگی و بیماری قلبی شده و همچنین رضایت بیشتری از زندگی خود دارند. روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود برای کمک به شما در مراقبت از خود و رسیدن به تعادل در زندگی است.

بهترین دوست خود باشید.

با خود همانند بهترین دوست خود رفتار کنید. شما بهتر از هر کسی به مشکلات، نیازها و اهداف خود آگاه هستید. با خودتان به اندازه‌ای که با دیگران مهربان هستید سخاوتمندانه رفتار کنید و به آسودگی و سلامت خود احترام بگذارید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای خانواده و دوستان خود انجام دهید این است که مراقب سلامتی خود باشید.

زمانی را صرف تنهایی خود کنید.

زمانی را صرف تنهایی و شخصِ خودتان کنید. گذران وقت در تنهایی اجازه می‌‌دهد تا شما به دور از دغدغه‌های اطرافتان کمی استراحت و تجدید قوا کنید. این زمان را می‌توانید به صورت نشستن در محیطی آرام و بی‌سر‌و‌صدا در خارج از خانه، مطالعه‌ی کتاب در پارک یا نشستن روی صندلی مورد علاقه خود و خوردن یک فنجان چای سپری کنید.

مراقبت از خود یا خودخواهی؟

در ابتدا باید بدانید که مراقبت از خود به هیچ عنوان عملی خودخواهانه نیست. مفهوم مراقبت از خود به قبول مسئولیت شخصی برای سلامت جسمی، عاطفی، ذهنی و معنوی یک فرد اشاره دارد. اگر خودمان به فکر خود نباشیم و از خود مراقبت نکنیم، هیچ‌کس دیگری برای مراقبت از ما موفق نخواهد بود. وقتی زنان مراقبت از خود را در اولویت قرار نمی‌دهند، مانند قربانیان خود را از زندگی محروم می‌کنند.

دکور محیط اطراف خود را به دلخواه خود بچینید.

به اطراف خود نگاه کنید. آیا شما از محیط اطراف خود آرامش می‌گیرید یا دچار تنش و هرج‌ومرج می‌شوید؟ محیط اطراف خود از جمله منزل، محل کار و حتی ماشین خود را تمیز و مرتب کنید. آشفتگی در روابط مانند یک رابطه‌ی یک طرفه است. با از بین بردن این نامرتبی‌ها با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنید.

باور کنید که «نه» گفتن خوب است.

چند بار تا به حال به درخواست‌های خود بلافاصله  گفته‌اید «بله»، «مطمئن باشید» یا «مشکلی نیست»؟ آیا تا به حال انرژی، وقت و پول خود را برای یک پروژه‌ای که تمایلی به همکاری با آن نداشتید، گذاشته‌اید؟ یادگیری نه گفتن یک مهارت است و عادت به آن کلید مراقبت از خود بوده و می‌تواند اعتماد به نفس و قدرت درونی فرد را افزایش دهد.

دوباره برنامه‌ریزی کنید.

پیشنهادات و برنامه‌‌های هفتگی و روزانه خود را با توجه به الویت نیازهای خود تغییر دهید و از نو بنویسید. زمانی که اولویت‌ها و نیازهای خود برآورده شد، اجازه ورود الویت‌های دیگران را به برنامه‌ی شخصی خود بدهید. به افراد دیگری که لازم است این تغییرات را بدانند اطلاع دهید. آنان را از نیاز به خودمراقبتی‌تان آگاه کنید تا رابطه‌ی متعادل‌تری با دیگران داشته باشید.

مراقبت‌های بهداشتی مخصوص زنان را پشت گوش نیاندازید.

زنان در هر سنی نیاز به مراقبت‌های بهداشتی مخصوص خود دارند. از آزمایش‌های کنترلی و غربالگری‌های مخصوص زنان مانند تست سرطان دهانه‌ی رحم و پستان غافل نشوید.

سلامت زنان، خانواده سالم، جامعه‌ پویا

در پایان به دنبال آغازی دیگر باشید. تمام آن‌چه که در این هفته با عناوین سلامت زنان مطرح شد هدفی جز تحقق سلامتی زنان به منظور داشتن خانواده‌هایی سالم و گام برداشتن به سوی جامعه‌ای پویا نداشت. امیدواریم آن‌چه گفته شد یاری‌کننده‌ی زنان و دختران عزیز کشورمان در مسیر زندگی‌شان باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید