×
تأثیر امواج وای‌فای و تلفن همراه در دوران بارداری

تأثیر امواج وای فای و تلفن همراه در دوران بارداری

حدود یک دهه است که استفاده از تلفن همراه و قرار گفتن در معرض امواج آن به امری عادی تبدیل شده است و حالا پیامدهای بالقوه آن از جمله  تومورهای مغزی، اختلال شناختی، آسیب  DNA و خطرات باروری آشکار و باعث نگرانی شده است. کودکان، با توجه به جمجمه نازک تر، مغز کوچکتر و بافت نرمتر مغز بیشتر مستعد آسیب هستند. حتی جنین در رحم مادر آسیب پذیر است و ممکن است بیشتر در معرض خطر باشد. در واقع پژوهش جدید درباره اثرات مضر و اختلالات عصبی حاصل از استفاده تلفن همراه مزمن و قرارگیری در معرض امواج آن بر مغز جنین حیوانات واضح است.

در سال 2008، پژوهشگران با مطالعه اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل حدود  13هزار کودک، دریافتند که قرار گرفتن در معرض تلفن های همراه در دوران جنینی و نوزادی با اختلالات رفتاری در ارتباط است و 54 درصد بیشتر احتمال ابتلا به مشکلات رفتاری در آینده وجود دارد. استفاده از گوشی همراه دو یا سه بار در روز توسط مادر باردار می تواند به اندازه کافی خطر ابتلا جنین در آینده به بیش فعالی و مشکلات رفتاری، احساسی و روابط در سن مدرسه را بالا ببرد.

در مطالعه بزرگتر دیگری بر روی 29هزار کودک در سال 2010 متوجه تاثیر مضاعف سایر متغیرهایی مثل  قرار گرفتن در معرض تلفن همراه و امواج وای فای در دوران کودکی علاوه بر دوران جنینی، بی توجهی مادر، عدم تغذیه با شیر مادر و صرف وقت کمتر با کودک بر روی مشکلات رفتاری شدند. همچنین تابش این امواج می تواند توالی ژن خاصی را در میتوکندری فرد تغییر دهد که اگر مادر باردار این میتوکندری آسیب دیده را به جنین خود منتقل کند می تواند باعث آتروفی عضلانی و مشکلات شدید در او شود. در حال حاضر شواهد علمی قوی وجود دارد که تلفن های همراه و دیگر دستگاه های بی سیم و وای فای خطرات بهداشتی قابل توجهی را برای همه، به ویژه کودکان و مادران باردار مطرح می کند. به منظور محافظت از جنین وکاهش خطر آسیب سلامت، باید از استفاده غیر ضروری از تلفن های همراه یا سیستم های  وای فای اجتناب شود و به این توصیه ها توجه شود:

  • جلوگیری از استفاده تلفن همراه یا دستگاه های دارای امواج وای فای توسط کودکان به دلیل شدت آسیب پذیری آنان
  • اجتناب یا کاهش استفاده از تلفن همراه و روشن کردن آن فقط در مواقع ضروری توسط مادران باردار
  • استفاده از تلفن ثابت در خانه و محل کار
  • کاهش یا حذف استفاده دیگر دستگاه های بی سیم و وای فای  به خصوص در اتاق خواب
  • خاموش کردن دستگاه پخش وای فای و تلفن همراه در هنگام خواب
  • استفاده از تلفن همراه در مکانی که خوب آنتن می دهد. در مکان هایی که آنتن دهی خوب ندارد امواج با قدرت بیش تر تابش و امواج رادیویی خطرناک تری ساطع می شود.
  • حمل تلفن همراه در کیف یا ساک و دور از قلب و سیستم باروری
  • خاموش کردن تلفن همراه در مکان های عمومی
  • استفاده از هدست های ایمن که امواج را به مغز منتقل نمی کند.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید