×
سوال

تعیین جنسیت دختر

سلام. من ٢٦ سالمه قصد باردار شدن دارم دلم ميخواد دختر دار شم ولی پريودام نامنظمه چي كار بايد بكنم؟ميشه بگيد كي بايد براي دختر دار شدن نزديكي داشته باشم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
 سلام دوست نازنینم. تعیین جنسیت به دو طریق ممکن است.  اول از طریق تغذیه و تعیین روز تخمک گذاری که روشی کم هزینه اما نسبی بوده و بطور صد در صد نمی توان نتیجه ی آن را تضمین نمود. دوم تعیین جنسیت بواسطه ی روش های کمک باروری که اعتبار بیشتری دارد. در روش آ یو آی (IUI) با وجود اینکه احتمال نتیجه گرفتن بسیار بیشتر از روش های مبتنی بر رژیم غذایی است، اما احتمال بروز خطا همچنان وجود دارد. تعیین جنسیت بطور دقیق و صد در صد صرفا از طریق انجام آزمایشات ژنتیکی در طی پروسه های پی جی دی و پی جی اس که همراه با فرآیند آی وی اف (IVF) انجام می شوند، امکان پذیر است.

در صورت انتخاب روش اول، برای تعیین زمان رابطه ی جنسی جهت دختر دار شدن باید زمان تخمک گذاریتان را محاسبه کنید. برای محاسبه ی زمان تخمک گذاری در  شرایطی که پریودها نامنظم هستند، از سوابق قاعدگي هاي قبلي خود به عنوان يک راهنما استفاده نمايید. در اين روش هر خانمي مي تواند ميانگين روزها را در سيکل قاعدگي خود حساب نموده و زمان هاي باروري آينده ی خود را تخمين بزند. شروع به نوشتن دوره هاي قاعدگي خود به مدت هشت تا دوازده ماه نماييد. اولين روز قاعدگي (اولين روز خونريزي) را به عنوان "روز يک” دوره ی قاعدگي در نظر بگيريد. کوتاهترين و بلند ترين چرخه ی قاعدگي را در نظر بگيريد. عدد هجده را از کوتاهترين چرخه ی قاعدگي خود کم نماييد و آن را به عنوان اولين روز باروري يادداشت نماييد. عدد یازده را از بلند ترين چرخه ی قاعدگي کم نموده و آن را به عنوان آخرين روز بارداري در نظر بگيريد. مثال: تعداد روزهاي بين "روز يک” يک چرخه قاعدگي تا "روز يک” چرخه قاعدگي بعدي در يک خانم عبارتند از :
مهر ۲۹ روز -  آبان ۲۶ روز (کوتاه ترين چرخه) - آذر ۲۸ روز - دی ۳۰ روز (بلند ترين چرخه )- بهمن ۲۷ روز و ...
در اين مثال مي بينيم که کوتاهترين چرخه ی قاعدگي در اين خانم ۲۶ روز و بلند ترين آن، ۳۰ روز مي باشد. عدد هجره را از بیست و شش کم مي کنيم تا اولين روز باروري بدست آيد (روز ۸) . عدد یازده را هم از سی کم مي کنيم تا آخرين روز باروري بدست آيد ( روز ۱۹).

بنابراين در اين خانم روزهاي هشت تا  نوزده هر چرخه ی قاعدگي روزهاي باروري هستند يعني احتمال حاملگي در اين روزها زياد مي باشد. پس از اینکه محدوده ی باروری خود را مشخص نمودید، در این زمان ها از کیت تخمک گذاری استفاده نمایید و هر زمان که دو خط کیت پررنگ شدند از مقاربت اجتناب نمایید و بقیه روزها یک روز درمیان مقاربت داشته باشید تا احتمال داشتن جنسیت دختر افزایش یابد.

هر آنچه که باید بدانید