×
سوال

گشاد شدن واژن با زایمان طبیعی

سلام خسته نباشید. ببخشید من قصد داشتم طبیعی زایمان کنم، اما همه از گشاد شدن واژن بعد زایمان گله میکنن، واقعا زایمان طبیعی باعث گشاد شدن واژن میشه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:

 

 سلام دوست عزیزم. چنین اتفاقی اغلب در شرایطی مانند زایمان های متعدد، انجام زایمان توسط افراد غیر متبحر، بارداری های متعدد، جنین درشت، عدم همکاری مادر در هنگام زایمان که منجر به وسیع شدن برش (اپی زیاتومی) می شود، عدم آگاهی از نحوه زایمان درست و قدرت برگشت پذیری ضعیف سیستم عضلانی مخاطی واژن مادر رخ می دهد. بنابراین در صورت انجام زایمان در شرایط کاملا" ایده آل و نبود مشکلات گفته شده، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد و اکثر زنان آن را تجربه نمی کنند.

ضمن اینکه واژن مجرایی عضلانی با خاصیت کشسانی بوده و به همین دلیل مدتی بعد از زایمان به حالت قبل خود باز می گردد. انجام مداوم ورزش کگل نیز نقش بسیار موثری در تسریع این روند دارد. آنچه که دوستان و اطرافیان به شما می گویند، لزومأ قرار نیست برای شما هم رخ بدهد، اینکه پس از زایمان طبیعی واژن خانم حتما گشاد می شود، باوری غلط بوده که منجر به ترس بیهوده زنان از زایمان طبیعی شده است. پس نگران نباشید و اجازه ندهید افکار و باورهای اشتباه شما را از تصمیمتان منصرف سازند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید