×
سوال

علت مثبت ماندن کیت تخمک گذاری برای مدت طولانی

سلام، من برای تعیین تخمک گذاریم از کیت استفاده کردم. اول فقط یه خط روشن بود بعد از چند روز خط دوم کمرنگ روشن شد تا اینکه چهار روز پیش خط دوم پررنگ شد اما از اونموقع همش مثبته و پررنگ مونده. علتش چیه؟

پاسخ
پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی
سلام دوست عزیزم، بطور کلی خط تست کیت تخمک گذاری بجز در حوالی زمان تخمک گذاری ابتدا کمرنگ است و طی چند روز به مرور پررنگ میشود و بعد مجدد کمرنگ می شود، اگر یکبار استفاده کردید و خط پررنگ را نشان داد که یعنی تخمک گذاری نزدیک است و اگر خط کمرنگ بود باید مجدد استفاده کنید تا خط پررنگ شود، به طور معمول  کیت تخمک گذاری مثبت ممکن است برای دو تا سه روز پس از تست اولیه مثبت مشاهده شود. یعنی زمانی که هورمون LH هنوز به مقدار قابل توجهی در ادرار وجود دارد. به طور کلی همواره مقدار کمی هورمون LH در ادرار وجود دارد به همین دلیل است که تست همراه با یک خط کنترل است.
در کل اگر کیت تخمک گذاری مثبت را چند روز پشت سر هم مشاهده کنید نباید نگران باشید. می توانید پس از اولین مثبت اولیه، تست را متوقف کنید. اگر به طور مداوم کیت تخمک گذاری مثبت را برای 4 یا 5 روز دریافت کردید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که از تست درست استفاده می کنید. دستورالعمل های بسته را بخوانید. اطمینان حاصل کنید که خط تست به اندازه کافی تیره تر از خط کنترل است. همچنین می توانید زمان طلایی باروری خود را با اندازه گیری متوالی دمای پایه بدن خود و تغییرات ترشح دهانه رحم بررسی کنید.حال اگر تا چند روز کیت مثبت باقی ماند سه دلیل ممکن است داشته باشد:
تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک 
داروهای محرک تخمک گذاری
کیفیت پایین کیت تخمک گذاری و احتمال خطا
طریقه‌ی استفاده اشتباه

هر آنچه که باید بدانید