×
سوال

علل بیماری آنسفالی جنین و راه‌ های پیشگیری از آن

سلام، من هفته ۱۸ آنومالی اسکن انجام دادم و گفتن بچه مغز بچه م تشکیل نشده و آنانسفال هست و باید سقط کنم. علت این بیماری چیه؟

پاسخ
پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
سلام دوست نازنینم، بابت مشکلی که برای جنین تان پیش آمده است بسیار متأسف شدیم و برایتان بارداری های مؤفق و سالمی را در آینده آرزومندیم. در حال حاضر در مورد علت آنسفالی بحث های زیادی مطرح است و هنوز علت مشخصی برای آن تعیین نشده است. تحقیقات نشان داده شده است که اسیدفولیک در تشکیل لوله‌ی عصبی از اهمیت زیادی برخوردار است و کمبود آن در نقص لوله‌ی عصبی و در نتیجه ایجاد آنانسفالی نقش دارد. بنابراین افزودن اسید فولیک به رژیم غذایی زنان در سن باروری ممکن است به میزان قابل توجهی این مسأله را کاهش دهد، هرچند به طور کامل مانع آن نشود. بنابراین ، توصیه می شود همه خانم هایی که در حال اقدام به بارداری هستند، روزانه 0.4 میلی گرم اسید فولیک مصرف کنند زیرا از زمانی که زن متوجه بارداری خود می شود زمان بحرانی شکل گیری لوله عصبی گذشته است. پزشک ممکن است دوزهای بیشتری از اسید فولیک (5 میلی گرم در روز) برای خانم‌ هایی که بارداری قبلی با نقص لوله‌ی عصبی داشته اند، تجویز کند.
همچنین برخی پزشکان ذکر می کنند ممکن است علت این مسأله ژنتیکی باشد اما به طور کلی، نقص لوله عصبی از الگوهای مستقیم وراثت پیروی نمی کند ، اگرچه شواهد غیرمستقیمی از وراثت وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که زنی که دارای یک فرزند دارای نقص لوله‌ی عصبی مانند آنانسفالی است ، حدود ۳٪ خطر ابتلا به فرزند دیگری با نقص لوله‌ی عصبی را دارد ، بر خلاف میزان بروز ۱/۰٪ در کل جمعیت. بنابراین مشاوره ژنتیکی معمولاً به خانم هایی که در معرض خطر بیشتری از فرزند داشتن نقص لوله عصبی قرار دارند، توصیه می شود. همچنین گزارش شده افرادی که داروهای ضد تشنجی غیرایمن در بارداری مصرف می کنند و یا افرادی که به دیابت وابسته به انسولین مبتلا هستند، خطر بیشتری برای داشتن فرزند با نقص لوله‌ی عصبی دارند. 

هر آنچه که باید بدانید