×
سوال

بی حسی دست در بارداری

با عرض سلام. من تو هفته ٢۴ هستم. دست راستم خیلی خواب میره اصلا نمیتوانم چیزی تو دست بگیریم مخصوصا انگشت وسطی. ممکنه بگین علتش چیه و چکار باید بکنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
سلام دوست عزیزم. علت عمده کرختی و بی‌حسی در ناحیه مچ و انگشتان خانم‌های باردار، مشکلی به نام سندروم تونل کارپال است. استخوان‌های مچ دست، قسمتی لوله‌ای شکل را می‌سازند که تاندون و اعصاب دست از آن عبور می کند، با توجه به محدودیت فضای این تونل، اگر تغییرات هورمونی ناشی از بارداری باعث افزایش آب میان‌ بافتی تونل کارپال ( تورم) گردد، عصب انگشتان دست تحت فشار قرار گرفته، تحریک شده و  منجر به درد، بی حسی و یا گزگز در دست ها بخصوص انگشتان می شود. توصیه می کنیم برای کاهش درد و احساس بی حسی در دست ها در این دوران:
- از انجام فعالیت‌هایی که به این ناحیه فشار وارد می‌کند، خودداری کنید یا آن ها را کاهش دهید.
- اگر کارتان به شکلی است که با کامپیوتر کار می کنید، با تنظیم ارتفاع صندلی، فاصله میز و صندلی و سطحی که مچ روی آن قرار می‌گیرد، فشار وارد بر ناحیه مچ و انگشتان را حین کار با کامپیوتر کاهش دهید.
- در هنکام کار با دست ها، بعد از هر بیست دقیقه کار باید با کمی نرمش دست، فشار و خستگی روی این ناحیه را کم کنید.
- اگر هنگام خواب شبانه دچار این درد یا بی حسی می‌شوید، بهتر است مچ خود را در موقعیتی خنثی قرار دهید به‌طوری که در هیچ جهتی خم نشود. برای این منظور، بعد از مشاوره با یک متخصص طب فیزیکی یا  ارتوپد  می‌توانید از مچ‌بند یا آتلی مناسب استفاده کنید.
- به‌هیچ‌ وجه نباید روی دست‌های خود بخوابید و اگر می‌توانید، دست خود را روی یک بالش قراردهید.
- صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب ابتدا کمی دست‌هایتان را در جهت های مختلف تکان دهید تا درد و بی‌حسی آن ها از بین برود.
- و در نهایت میزان مصرف نمک را کاهش دهید.
ضمن اینکه به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های بیشتری را جهت تشخیص دقیق و اقدامات لازم انجام دهد.

هر آنچه که باید بدانید