×
سوال

چرا بچه م سینه مو نمی گیره؟

سلام. دخترمن دو ماه و پانزده روزشه، الان یک هفته هست هرکار میکنم سینمو نمیگیره، گرسنه هم نگهش داشتم نمیخوره. مجبور شدم شیرمو میدوشم با قطره چکون بهش میدم، شیرمم خیلی کم شده میترسم خشک بشه. چه کار کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:
 سلام دوست عزیز. در ابتدا باید علت عدم تمایل نوزاد به گرفتن سینه شناسایی گردد. علل مختلفی همچون دل پیچه و دردهای کولیکی کودک، زخم نوک پستان و احتقان ، کم بودن شیر پستان ها، برفک دهان کودک، گوش درد، حساسیت به مواد غذایی و داروئی مصرف شده توسط مادر و تغییر مزه و بوی شیر می توانند منجر به ایجاد این مشکل شده باشند اما در حال حاضر طبق شرح حالی که دادید مهمترین علت این اتفاق سردرگمی نوزادتان بین شیر خوردن از پستان شما و شیشه شیر یا قطره چکان است. باید بدانید که توانائی نوزاد برای تطابق و یادگیری الگوهای مختلف مکیدن در هفته اول زندگی محدود است. در تغذیه های اول طرحی از مکیدن در ذهن کودکتان شکل می گیرد و اگر تغذیه های بعدی با شیشه شیر یا قطره چکان یا قاشق باشد ممکن است کودکتان را با مشکل شیرخوردن از پستان روبرو سازد. همچنین حجم شیر دریافتی از پستان ها بخصوص در چند روز اول پس از زایمان بسیار کمتر از حجم شیر دریافتی به وسیله شیشه یا قطره چکان یا با قاشق است. اگر کودکتان چندین بار از شیشه یا وسایل دیگر مقدار زیادی شیر دریافت کند ممکن است به علت دریافت مقدار کم شیر از پستان ها، دچار مشکل شده و در گرفتن پستان شما سرسختی نشان دهد. در واقع در مکیدن پستان شما تنبل می شود. در نتیجه کودکتان که از یک سو در شیر خوردن از پستان شما با مشکل روبرو شده است و از سوی دیگر شیر خوردن از بطری یا روش های دیگر برایش آسان تر شده لذا عدم تمایلش به گرفتن سینه تشدید گشته و تمایل به ترک آن دارد.
همچنین بعضی شیرخواران به تفاوت های بین ماهیت، شکل، بو، مزه، درجه حرارت شیر و خصوصیات ساختمانی پستان مادر و سرشیشه کمی حساس هستند و ممکن است با امتحان سر شیشه و قطره چکان، از گرفتن پستان مادر امتناع نمایند.
کاهش حجم شیر شما هم در پی عدم مکیدن نوزاد ایجاد شده است. برای رفع این مشکل می بایست صبوری کرده و به هیچ عنوان به جز سینه به شکل دیگری شیردهی نداشته باشید. علل دیگر عدم تمایل نوزاد را هم شناسایی کرده و در جهت برطرف ساختنشان بکوشید.

هر آنچه که باید بدانید