آی وی اف (IVF) یا لقاح آزمایشگاهی

ای وی اف یکی از مهمترین و پرکاربردترین درمان های ناباروری است. درمان ناباروری با کمک ای وی اف ترکیبی از روش های داروئی و جراحی می باشد تا بدین وسیله تخمک توسط اسپرم بارور گردد و جنین حاصل از IVF در درون رحم قرار داده شود.

مراحل IVF: 

استفاده از داروی تحریک تخمدان نخستین مرحله از مراحلIVF می باشد که به آن تحریک تخمک گذاری می گویند. در طی این مرحله داروهای تحریک تخمدان که داروهای هورمونی می باشند، معمولا به مدت 14روز به خانم ها داده می شود تا تخمک های آنها رشده کرده و جهت تخمک گذاری آماده شوند. بیشترین داروهائی که برای تحریک تخمدان استفاده می شود حاوی هورمون LH وFSH می باشند، همچنین در طی این مدت جهت بررسی تخمک ها چندین بار سونوگرافی واژینال انجام می شود و ممکن است که آزمایشات هورمونی هم درخواست شود تا میزان تولید و رشد تخمک ها مشخص شود. در زمان انجام سونوگرافی های متعدد اگر فولیکول ها اندازه مناسب داشته باشند مرحله بعدی ای وی اف یعنی عمل تخمک گیری یا پانکچر انجام می شود. درهنگام عمل تخمک گیری یا پانکچرتخمک ها از بدن خانم خارج می شوند. عمل تخمک گیری یا پانکچر یک عمل جراحی کوچک و محدود می باشد انجام عمل پانکچر20 تا 30 دقیقه طول می کشد. به طور متوسط 8 تا 12تخمک را می توان در هر بار پانکچر از تخمدان ها خارج نمود. گاهی جهت آرامش بیمار از آرام بخش در طی پانکچر استفاده می شود. هنگام عمل تخمک گیری یا پانکچر از طریق سونوگرافی واژینال و با استفاده از یک ابزاری مخصوص تخمک های مناسب از تخمدان خارج می گردد. لقاح در شرایط آزمایشگاهی از دیگر مراحلIVF می باشد . در این مرحله تخمک های بدست آمده را در شرایط آزمایشگاهی و در ظروف ویژه با اسپرم دریافت شده از همسر بیمار یا اسپرم اهدائی ترکیب می نمایند تا لقاح صورت گیرد. اگر نمونه های اسپرم در طی بررسی تحرک کافی نداشته باشند ممکن است اسپرم مستقیما به داخل تخمک تزریق شود تا احتمال بارداری افزایش یابد. چنانچه پس از لقاح، سلول ها تقسیم شوند جنین ایجاد می شود و در طول این مدت، تقسیمات سلولی توسط متخصص جنین شناسی ارزیابی می گردد. مرحله انتقال جنین آخرین مرحله از مراحلIVF می باشد. حدود 3 تا 5 روزپس از پانکچر با توجه به شرایط جنین، یک یا تعداد بیشتری جنین در داخل رحم گذاشته می شود. در صورت لانه گزینی یک جنین و یا بیشتر، باروری صورت می گیرد. بعد از انتقال جنین فرد می تواند فعالیت روزانه خود را به مانند روز های قبل ادامه دهد. ممکن است پزشک پس از انتقال جنین برای بیمار مسکن و داروهای هورمونی از جمله پروژسترون تجویز نماید زیرا هورمون ها می توانند سبب حفظ بارداری شوند. تقریبا دو هفته پس از انتقال جنین بهترین زمان جهت آزمایش بارداری می باشد که شامل آزمایش خون جهت بررسی هورمون BHCG می باشد. افزایش هورمون BHCG نشانه بارداری است.

میزان موفقیت IVF:

میزان موفقیت IVF به عوامل مختلفی از جمله علل ناباروری، سن، مرکزی که IVF در آن انجام می شود و تجهیزات مرکز ناباروری بستگی دارد. افرادی که زیر 35 سال هستند میزان موفقیت IVF در آنها حدود 60 درصد می باشد و با افزایش سن زنان میزان موفقیت IVF کاهش می یابد.

همان طور که گفته شد  بخش اعظم میزان موفقیت IVF با مرکز درمان ناباروری مرتبط است. بنابراین زوج هائی که جهت درمان ناباروری اقدام می نمایند باید به بهترین مرکز ناباروری  مراجع کنند که تمام نیازهای درمانی و روحی آنها تامین گردد. . از مهمترین بخش های مراکز ناباروری بخش جنین شناسی و اتاق عملIVF می باشد. 

مرکز مام با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده سعی در فراهم آوردن بهترین امکانات در بخش جنین شناسی و اتاق عمل  IVFمی باشد که در این راستا اتاق عمل ها و بخش جنین شناسی مرکز مام مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های تهویه مانند اتاق تمیز یا clean room کلاسB و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS (Building Management System) می باشد که  مجموع عوامل گفته شده سبب افزایش میزان درصد موفقیت مرکز ناباروری مام در مقایسه با سایر مراکز ناباروری می باشد.

.از سوی دیگر با توجه به نگرانی های زوجین در امور درمان ناباروری، در مرکز مام محیطی آرام با پرسنلی مهربان برای زوجین فراهم گردیده که شرایط بیماران را درک نموده وآماده ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین محترم می باشند. 

هزینهIVF :

هزینه دریافتی IVF شامل هزینه انجام تخمک گیری یا پانکچر، لقاح آزمایشگاهی و انتقال جنین می باشد. روش های کمک باروری در سراسر دنیا گران می باشد زیرا نیازمند تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی با تجربه می باشد. با این وجود در مرکز مام با در دست داشتن امکاناتی در سطح خاورمیانه، هزینه انجام IVF مطابق با دستورالعمل وزارت بهداشت و طبق تعرفه وزارت بهداشت می باشد.

کلیه خدمات مربوط به ناباروری و درمان آن اعم از ای وی اف (IVF) در مرکز تخصصی مام با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا ارائه می گردد و شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از این خدمات با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 42500-021 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق لینک  مشاوره رایگان سوالات خود را مطرح کنید. 


 ​