تست های بررسی قدرت باروری اسپرم

در علم آندرولوژی، تولید تعداد کافی اسپرم سالم توسط بیضه ها، اصلی ترین شرط برای بارور بودن مرد است. برای این منظور، اسپرم باید بتواند به درون واژن زن نفوذ کرده و مسیر لازم برای رسیدن به تخمک را طی کند و آن را بارور سازد.

اولین اقدام برای تشخیص ناباروری مردان، معاینه عمومی بدن می باشد و در صورتی که علت ناباروری مشخص نشد، به انجام تست های بیشتر و تخصصی تر احتیاج است. این تست­‌‌های اختصاصی عبارتند از:

·        انجام آزمایش اسپرموگرام برای بررسی کیفیت مایع منی:

نتایج غیر طبیعی آزمایش اسپرموگرام در علم آندرولوژی، یکی از رایج ترین راه های تشخیص ناباروری مردان است. اما با این حال ممکن است حتی در صورت طبیعی بودن کیفیت مایع منی، عوامل دیگری مانند اختلال در عملکرد جنسی و یا ناتوانی جنسی، علت ناباروری باشند. آزمایش اسپرموگرام به بررسی فاکتورهایی از قبیل حجم مایع منی، PH مایع منی، تعداد کل اسپرم در نمونه، میزان تحرک اسپرم، مورفولوژی اسپرم و ... می پردازد. البته لازم به ذکر است که برای تشخیص دقیق علت ناباروری مردان، بررسی عوامل دیگر و انجام تست های تخصصی تر نیز لازم است.

·        تست آنتی ‌بادی ضد اسپرم؛

·        تست میزان شکست DNA اسپرم (SDFA)؛

·        تست بررسی میزان نفوذ اسپرم؛

·        تست ناحیه‌ی هِمی‌زونا (Hemizona assay)؛

·        تست واکنش آکروزوم؛

·        تست سنجش تورم هیپواسموتیک؛

·        ارزیابی بلوغ کروماتین اسپرم یا SCMA (sperm chromatin maturation assay)؛

·        تست بررسی میزان حیات اسپرم (Vital screen)؛

·        تست آنتی اسپرم آنتی بادی یا Sperm MAR (IgA & IgG)؛

·        تست بررسی میزان فروکتوز در ترکیب مایع منی.

برای دانستن چگونگی و شرایط انجام هر یک از این آزمایش ها، می توانید به مطلب منتشر شده در مجله اینترنتی مام در رابطه با تست های مربوط به آنالیز مایع منی مراجعه نمایید.


بالا بودن کیفیت دستگاه های مورد استفاده در آزمایشگاه آندرولوژی و داشتن تیم متخصص در این زمینه اعم از پزشک متخصص و کارشناسان مجرب، تأثیر بسزایی در صحت و دقت نتایج به دست آمده از آزمایش اسپرموگرام و دیگر تست های تخصصی مردان دارند. مرکز مام مفتخر است که با بهره گیری از تجهیزات بروز و پیشرفته و تیم حرفه ای و متخصص، تمامی خدمات مربوط به تشخیص ناباروری و درمان ناباروری مردان را در بالاترین کیفیت در آزمایشگاه آندرولوژی این مرکز به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می کند.

همچنین با مراجعه به کلینیک ذهن بارور و بخش اورولوژی، می توانید از کمک متخصصین ما برای درمان اختلالات جنسی مانند ناتوانی جنسی نیز بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 42500-021 تماس حاصل فرمایید.