تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI ( Intra Uterine Insemination)

آی یو آی چیست؟

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) یا ای یو ای، یکی از روش های کمک باروری است که در آن، اسپرم مستقیما در داخل رحم زن قرار داده می شود. در حالت طبیعی اسپرم باید ابتدا وارد واژن شده، سپس از طریق سرویکس (دهانه رحم) وارد رحم شود و در نهایت به لوله های فالوپ راه یابد. در طی IUI نمونه اسپرم دریافت شده از همسر بیمار یا اسپرم اهدایی، شسته شده و مستقیما در داخل رحم قرار داده می شود تا اسپرم در نزدیک ترین موقعیت به تخمک قرار گیرد. تکنیک آی یو آی می تواند سبب افزایش احتمال باروری در زوج هایی شود که بارداری آن ها دچار اختلال شده است IUI .نسبت به سایر روش های کمک باروری از جمله IVF نسبتا کم تهاجمی تر و ارزان تر است. در بسیاری از موارد ناباروری، ای یو ای قبل از انجام IVF توسط پزشکان انجام می گیرد، بنابراین گاهی انجام عمل ای یو ای به تنهایی سبب بارداری می گردد.


کاربردهای آی یو آی  (IUI):

ای یو ای معمولا در موارد زیر بکار می رود: 
•    مواردی که علل ناباروری مربوط به مردان باشد و یا زوجین بخواهند از اسپرم اهدایی استفاده کنند؛
•    ناباروری های بدن علت؛
•    در صورت وجود اندومتریوز خفیف؛
•    کاهش تعداد اسپرم؛
•    در صورت وجود اختلالات دهانه رحم (سرویکس)؛
•    کاهش حرکت اسپرم.
علت انجام IUI: در مواردی که نتوان از آی یو آی جهت درمان ناباروری استفاده نمود، دیگر روش های کمک باروری مانند IVF می توانند کمک کننده باشند. انتخاب روش مناسب جهت درمان نازایی یا ناباروری بر مبنای علت ناباروری و تشخیص پزشک می باشد.


مراحل ای یو ای:

 IUI تقریبا یک روش بدون درد و غیر تهاجمی می باشد. گاهی ای یو ای در سیکل های طبیعی انجام می شود، به این معنی که بدون استفاده از دارو های تحریک تخمدان هم می توان آی یو آی را انجام داد. در ای یو ای با سیکل طبیعی، خانم تخمک گذاری طبیعی دارد و در صورت تایید شرایط مناسب، پزشک اسپرم را درداخل رحم قرار می دهد.
به طور کلی بارداری به روش IUI با کمک تحریک تخمک گذاری انجام می شود. تحریک تخمک گذاری اولین مرحله از مراحل ای یو ای است که در آن از داروهای تحریک تخمدان مانند کلومیفن سیترات، FSH  و HCG جهت رشد و آزاد سازی فولیکول های بالغ استفاده می گردد. چنانچه در حین تخمک گذاری بیش از یک تخمک آزاد شود احتمال بارداری افزایش می یابد. در طی مرحله تحریک تخمک گذاری ممکن است چندین بار به درخواست پزشک سونوگرافی و آزمایش خون انجام شود. به طور معمول داروهای تحریک تخمدان برای 10 تا 16 روز تجویز می شوند و در طول ویزیت های متعدد توسط پزشک، رشد کافی فولیکول ها بررسی شده و IUI  انجام می گیرد.
گرفتن نمونه اسپرم یکی دیگر از مراحل ای یو ای است. صبح روز انجام ای یو ای، نمونه اسپرم از همسر بیمار گرفته می شود. سپس شستشوی اسپرم که از دیگر مراحل آی یو آی است، انجام می گیرد. اسپرم ها سریعا در آزمایشگاه شسته شده و اسپرم های دارای کیفیت کافی جهت قرار گرفتن در رحم آماده می شوند.
معمولا انجام ای یو ای نیازی به بیهوشی ندارد و مدت زمان انجام عمل ای یو ای 15 تا 30 دقیقه می باشد. در هنگام ای یو ای خانم بر روی تخت معاینه دراز می کشد و وسیله ای به نام اسپکولوم در سرویکس قرار داده می شود، سپس اسپرم با کمک وسیله مخصوصی در داخل رحم قرار داده می شود. پس از انجام IUI ، داروهای هورمونی از جمله پروژسترون به بیمار تجویز می گردد و استفاده از داروهای هورمونی تا دوران بارداری ادامه خواهد داشت. یک روز پس از انجام ای یو ای بیمار هیچ محدودیتی در انجام فعالیت های روزانه خود ندارد و دو هفته پس از انجام ای یو ای نیز بیمار می تواند تست بارداری بدهد.


درصد موفقیت ای یو ای:

میزان پاسخ زوج های مختلف به روش IUI متفاوت است، بنابراین پیش بینی درصد موفقیت ای یو ای به طور دقیق امکان پذیر نمی باشد. عواملی مانند سن، تشخیص علت ناباروری و داروهای مورد استفاده در دوران تحریک تخمک گذاری می تواند درصد موفقیت ای یو ای را تحت تاثیر قرار دهد. میزان باروری با روش ای یو ای برمبنای علت ناباروری، مهارت پزشک و تجهیزات مرکز ناباروری متفاوت خواهد بود. درصد موفقیت ای یو ای در افراد بالای 40 سال و افرادی که سه دوره IUI ناموفق داشته اند کاهش می یابد.


هزینه ای یو ای:

اگرچه روش های مختلف کمک باروری به دلیل بکارگیری ابزارهای ویژه و نیروی مجرب پرهزینه می باشند، اما هزینه آی یو آی نسبت به سایر روش های کمک باروری مانند IVF ، مقرون به صرفه تر است. هزینه انجام IUI در مراکز مختلف، متفاوت می باشد.
همان طور که گفته شد بخش اعظمی از درصد موفقیت آی یو آی، مبتنی بر استفاده از کادر متخصص و تجهیزات به روز می باشد. در نتیجه با انتخاب بهترین مرکز ناباروری می توان شانس موفقیت را افزایش داد. مرکز مام با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده سعی در فراهم آوردن بهترین امکانات در بخش جنین شناسی و بخش  IUI، از جمله پیشرفته ترین دستگاه های تهویه مانند اتاق تمیز یا clean room کلاس B و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS (Building Management System) می باشد که مجموع عوامل گفته شده سبب افزایش میزان موفقیت مرکز ناباروری مام در مقایسه با سایر مراکز ناباروری می باشد. زوجنینی که به مرکز مام مراجعه می نمایند امکان انجام تمام آزمایشات و سونوگرافی های لازم را در یک مجموعه دارند. بنابراین افراد می توانند تمام اقدامات درمانی را در کمترین زمان ممکن انجام دهند. آزمایشگاه مرکز مام امکان بررسی آنلاین نتایج آزمایشات را برای مراجعین عزیز مهیا نموده است. پزشکان دلسوز و پرسنل صبور مرکز مام با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی مراجعین تلاش های همه جانبه خود را در جهت برآورده نمودن نیازهای درمانی بیماران انجام می دهند. علی رغم وجود امکانات بسیار پیشرفته در مرکز مام، هزینه انجام IUI در این مرکز مطابق مصوبات وزارت بهداشت می باشد. امید آن است که با توجه به شعار مرکز مام (آرزو می پرورد آغوش مام)، تمام نیاز های مراجعین در این مرکز برآورده گردد.

کلیه خدمات مربوط به ناباروری و درمان آن اعم از ای یو ای در مرکز تخصصی مام با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا ارائه می گردد و شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از این خدمات با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 42500-021 تماس حاصل فرمایید.