×
آیا واکسن آنفولانزا بر ویروس کرونا تاثیر دارد؟

آیا واکسن آنفولانزا بر ویروس کرونا تأثیر دارد؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فرناز منتظری (متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری )، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

تلاقی ویروس کرونا و آنفولانزا در پاییز و زمستان سال جاری منجر به عوارض و همچنین مرگ و میر قابل توجهی خواهد شد. اگرچه تاثیر واکسن آنفوانزا از یک سال به سال دیگر متغیر است، اما می تواند میزان مرگ و میر بر اثر آنفولانزا را به طور چشمگیری کاهش دهد. بنابراین سیستم بهداشت و درمان با فراهم نمودن این واکسن، باید برای پیشگیری از کرونا و آنفولانزا آماده شود. واکسن آنفولانزا می تواند درس های با ارزشی برای پیشگیری از کرونا و واکسن کرونا ارائه دهد. تزریق واکسن آنفولانزا پیش از شروع فصل سرما آغاز می شود.

تاثیر واکسیناسیون همگانی آنفولانزا:

توصیه می شود به جز افرادی که منع مصرف واکسن آنفولانزا دارند، بقیه افراد جامعه از سن شش ماه به بالا، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. اگرچه هنوز تاثیر واکسن آنفولانزا کم است. در یک مطالعه در سال 2018 تا 2019 اثربخشی واکسن آنفولانزا 5/45% تخمین زده شد. واکسن آنفولانزا از حدود 4/4 میلیون مورد آنفولانزا، از 58000 مورد بستری در بیمارستان و 3500 مورد مرگ، جلوگیری نمود. واکسیناسیون همگانی آنفولانزا میزان مرگ و میر مرتبط به آنفولانزا را کاهش داده، عملکرد سیستم بهداشت در هنگام شیوع آنفولانزا را حفظ کرده و بیماری حاد تنفسی ناشی از ویروس کرونا را کاهش می دهد.

اثر واکسن آنفولانزا بر حسب سن، وضعیت سلامتی و فصل متفاوت است. واکسیناسیون، خطر ابتلا به آنفولانزا را در حدود 40 تا 60 درصد کاهش می دهد. واکسن آنفولانزا علاوه بر جلوگیری از عفونت آنفولانزا، میزان بستری در بخش مراقبت های ویژه و مدت زمان بستری را نیز کاهش می دهد.

بسیاری از مردم به دلیل باورهای غلط و یا از آنجایی که از مکانیسم اثر و فواید این واکسن اطلاع ندارند، از تزریق واکسن آنفولانزا سر باز می زنند و آن را با نگرانی های متعددی همراه می دانند. اما در واقع هرچند که اثربخشی  واکسن آنفولانزا در مقایسه با سایر واکسن ها کم است، ایمن سازی این واکسن بسیار بی خطر بوده و باعث ابتلای فرد به آنفولانزا نمی شود. انجام ندادن واکسیناسیون یک فرصت از دست رفته برای کاهش خطر ابتلا به آنفولانزا، به خصوص در سال جاری است.

چه کسانی بیشتر مستعد دریافت واکسن آنفولانزا هستند؟

نوزادان شش ماه تا پنج ساله؛ 

زنان باردار؛

همه افراد 65 سال و بالاتر؛

افراد با سابقه ابتلا به آنفولانزا درطی شش ماه گذشته یا بیشتر؛ 

کارکنان مراکز درمانی؛

بیماران قلبی و کلیوی؛

افرادی که در حال انجام شیمی درمانی می باشند؛

بیماران دیابتی.

گسترش واکسیناسیون همگانی آنفولانزا:

هدف از واکسیناسیون همگانی آنفولانزا، ایمنی عمومی در برابر آنفولانزا، سلامت مراقبین بهداشتی و گروه های پر خطر در مقابل ویروس کرونا است، اگرچه گسترش واکسیناسیون همگانی به استراتژی های مختلفی نیاز دارد. 

افزایش تولید  واکسن آنفولانزا:

با گسترش همگانی واکسن آنفولانزا، تقاضا برای این واکسن افزایش می یابد. هدف از تولید واکسن آنفولانزا، تامین نیاز واکسن برای افراد مختلف است. اگرچه در برخی از سال ها کمبود واکسن وجود دارد، اما در بسیاری از سال ها واکسن بیش از حد نیاز تولید می شود. تقاضای واکسن به ویژه در امسال، نامشخص است. 

آیا واکسن آنفولانزا سبب محافظت در برابر ویروس کرونا می شود؟

واکسن آنفولانزا سبب پیشگیری از کرونا نمی شود، اما واکسن آنفولانزا می تواند خطر ابتلا به آنفولانزای فصلی را کاهش می دهد. همچنین به دلیل واکسیناسیون افراد آسیب پذیر (مانند افراد مسن و افراد دارای ریسک بالا)، میزان مرگ و میر ناشی از ویروس آنفولانزا و ویروس کرونا کاهش می یابد.

آیا برای تزریق واکسن آنفولانزا در هنگام کرونا می توان خانه را ترک کرد؟

بله؛ افراد جامعه با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند به مراکز واکسیناسیون آنفولانزا مراجعه کنند. مهم است هنگام تزریق واکسن آنفولانزا فاصله اجتماعی رعایت شده، ماسک پوشیده شود و افراد زمانی که به خانه بازگشتند، دستان خود را با آب و صابون شستشو دهند.  

واکسن آنفولانزا را از کجا می توان تهیه نمود؟

واکسن آنفولانزا معمولا توسط پزشک تجویز شده و می توان آن را از داروخانه ها تهیه نمود. 

علائم  ویروس کرونا و آنفولانزا چه تفاوتی دارند؟

در  بسیاری از موارد، علائم ویروس کرونا با آنفولانزا مشابه است. در هنگام ابتلا به ویروس کرونا و آنفولانزا، تب و سرفه شایع است و هر دو می توانند بیماری با درجات خفیف تا شدید ایجاد کنند و حتی کشنده باشند. هر دو ویروس از طریق سرفه و عطسه محافظت نشده، تماس نزدیک، لمس صورت یا مواد غذایی با دست های شسته نشده از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند. 

مهمترین تفاوت میان واکسن آنفولانزا و واکسن کرونا چیست؟

واکسن آنفولانزا هر سال در اختیار افراد جامعه قرار می گیرد، در حالی که ساخت واکسن کرونا برای پیشگیری از کرونا، حدود 12 تا 18 ماه طول می کشد. واکسن آنفولانزا یک واکسن ضد ویروسی است در حالی که تا کنون هیچ راه درمانی برای کرونا شناسایی نشده است. دوره کمون (مدت زمان شروع عفونت تا ظهور علائم) آنفولانزا 1 تا 2 روز است، اما دوره کمون ویروس کرونا 1 تا 14 روز می باشد. به نظر می رسد که احتمالا ویروس کرونا بیماری شدیدتری از آنفولانزا ایجاد می کند. اگرچه بیشتر افرادی که به کرونا مبتلا می شوند در خانه درمان می شوند، اما حدود 15 درصد (1 یا 2 نفر از هر 10 فرد آلوده) علائم شدید و 5 درصد (1 نفر از 20 نفر فرد مبتلا به ویروس کرونا) نیاز به مراقبت های ویژه دارند. 


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید