×
چاقی در مردان و خطر ابتلا به ناباروری

چاقی در مردان و خطر ابتلا به ناباروری


تحقیقات جدید نشان داده است مردانی که اضافه‌وزن دارند و یا چاق هستند، احتمال بیشتری برای نابارور شدن دارند. محققانی در فرانسه بیان کرده‌اند که مردان چاق و دارای اضافه‌وزن در مقایسه با مردان دارای وزن طبیعی با احتمال بیشتری دارای تعداد اسپرم کم و یا فاقد اسپرم زنده هستند. این محققان در نتیجه‌گیری خود نوشتند که این اطلاعات نشان می‌دهد که وزن بدن بر میزان تولید اسپرم تأثیر می‌گذارد.

این محققان داده‌ها را از 14 مطالعه‌ی قبلی خود که شامل تقریباً 10،000 مرد بود جمع‌آوری کردند. محققان تعداد اسپرم و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) هر فرد، که با اندازه‌گیری چربی بدن بر اساس وزن و قد محاسبه می‌شود را مورد ارزیابی قرار دادند. مردانی با BMI بیش از 25 دارای اضافه‌وزن و افراد با BMI بیش از 30 چاق محسوب می‌شدند.

آن‌ها دریافتند که در میان مردانی که وزن طبیعی داشتند، در 24 درصد آن‌ها تعداد اسپرم کم بوده و 2.6 درصد فاقد اسپرم زنده بود. در میان مردان دارای اضافه وزن 25.6 درصد تعداد اسپرم کم بود و 4.7 درصد بدون اسپرم زنده بود و مردانی که چاق بودند 32.4 درصد تعداد کم اسپرم و 6.9 درصد بدون اسپرم زنده بود.

آن‌ها‌ ارتباط بین BMI و تعداد اسپرم را این طور بیان کردند که بافت چربی می‌تواند هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون را به هورمون زنانه‌ی استروژن تبدیل کند. هم‌چنین هورمون لپتین که در شرایط طبیعی توسط سلول‌های چربی تولید می‌شود، ممکن است سبب آسیب به سلول‌های اسپرم یا سلول‌های تولیدکننده‌ی آن شود و یا به دلیل افزایش بافت چربی باعث افزایش دمای کیسه‌ی بیضه شده و منجر به آسیب سلول‌های اسپرم گردد. هرچند این گروه تحقیقاتی بیان کرده است که تحقیقات بیشتری برای درک اثر چاقی بر روی سلول‌های اسپرم مورد نیاز می‌باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید