×
تاثیر اندومتریوز بر باروری

تاثیر اندومتریوز بر باروری

اگر خانمی به آندومتریوز مبتلاء باشد، این سوال مطرح است که آیا با این شرایط توانایی باردار شدن را دارد؟

یک پاسخ ساده وجود دارد که خانم های مبتلاء به اندومتریوز سخت تر باردار می شوند. بررسی ها نشان داده است که حدود 21 تا 44 درصد از خانم های نابارور مبتلا به آندومتریوز هستند، اما فقط 4 تا 22 درصد از خانم های بارور به این بیماری مبتلاء هستند. اما هنوز مشخص نیست که اندومتریوز روی باردار شدن اثر می گذارد یا نه؟ و به این معنا نیست که خانم مبتلا به آندومتریوز توانایی بارداری را از دست داده است.

مدارکی وجود دارد که خانم مبتلا به آندومتریوز خفیف، توانایی باروری کمتری نسبت به سایر خانم ها دارد، محققان مشاهده کرده اند که اندومتریوز وخیم، میزان باروری را در خانم ها کمتر می کند. این مورد حتی در خانم هایی که تلقیح آزمایشگاهی انجام می دهند و اسپرم به طور مستقیم وارد رحم می شود و شانس بیشتری برای لقاح اسپرم با تخمک وجود دارد نیز مشاهده شده است.

حال این سوال مطرح است که چه ارتباطی بین ناباروری و اندومتریوز وجود دارد؟

پاسخ این است که هنوز علت آن مشخص نیست. اما یک تئوری قابل توجه مطرح است که ممکن است این موضوع به یک بیماری ایمنی زمینه ای که باعث افزایش التهاب می شود مرتبط باشد. التهاب به دلیل آزاد شدن موادشیمیایی به نام «سیتوکین» از سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود، تا سیستم ایمنی بدن آن اختلال را رفع کند. تشکیل بافت آندومتر در خارج از رحم یکی از این اختلالات است. در واقع بررسی ها، سطوح بالاتری از سیتوکین را در «مایع صفاقی» -که اندام های دستگاه گوارش و تولید مثل را محصور کرده است- نشان می دهد. سایر مطالعات نشان داده است که سطح بالایی از سیتوکین نه تنها باروری، بلکه بارداری و سلامت جنین را به طور منفی تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، سیتوکین سلامت تخم را تحت تاثیر قرار می دهد، بررسی ها نشان داده است که خانم های مبتلا به آندومتریوز مشکلات بیشتری در ارتباط با توانایی تولید تخمک سالم، نسبت به افرادی که مبتلا به آندومتریوز هستند، دارند. تخمک ناسالم حتی در حضور یک اسپرم، احتمال بارداری بسیار کمتری دارد.

بهتر است برای بررسی سلامت خود به کلینیک اندومتریوز و یا کلینیک تخصصی اندومتریوز در مراکز درمانی مراجعه فرمایید.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید