تزریق درون ‌سیتوپلاسمی اسپرم یا میکرواینجکشن (ICSI) چیست؟:

یکی از روش های کمک باروری (ART)، روش تزریق درون ‌سیتوپلاسمی اسپرم یا میکرواینجکشن (Intra-cytoplasmic sperm injection; ICSI) است که طی آن یک اسپرم سالم مستقیماً به درون تخمک بالغ تزریق می‌شود.

برای انجام این فرآیند، در روز دوم یا سوم قاعدگی (پریود یا عادت ماهانه)، سونوگرافی از تخمدان و رحم برای بررسی وضعیت آن‌­ها صورت گرفته و طبق نظر پزشک برای تحریک تخمدان، فرد باید دارو مصرف کند. بعد از عمل تخمک گیری یا پانکچر، تزریق اسپرم به درون تخمک با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن صورت می‌‌گیرد و تخمک‌‌‌های بارور شده به مدت 48 تا 72 ساعت درون انکوباتور در آزمایشگاه جنین شناسی قرار می­‌گیرند. سپس جنین‌‌‌های تشکیل‌شده با استفاده از ابزاری به نام کاتتر به درون رحم منتقل می‌­شوند و پس از چند ساعت بیمار مرخص می‌­گردد.

استفاده از روش میکرواینجکشن یا ICSI به عنوان یک روش درمان ناباروری، درصورتی که خانم فاقد لوله‌‌‌ های رحمی باشد یا در شرایطی که تنها یک اسپرم سالم از مرد گرفته شده باشد مناسب می باشد و همین امر سبب برتری‌ این روش نسبت به دیگر روش ‌های کمک باروری شده است.


معمولاً انجام روش ICSI در موارد زیر به زوجین نابارور پیشنهاد می‌گردد:

 علت ناباروری، مردانه باشد به طور مثال:

1)    پایین بودن کیفیت مایع منی (غلظت اسپرم کمتر از 15 میلیون در میلی‌لیتر باشد، حرکت اسپرم کمتر از 32 درصد باشد و یا مورفولوژی اسپرم. مشکل داشته باشد)؛

2)    ابتلا به آزواسپرمی؛

3)    انجام وازکتومی؛

4)    نیاز به استفاده از اسپرم فریز شده به هر دلیلی.

·       انجام IVF در سیکل ‌های قبلی موفق نبوده یا درصد لقاح خیلی پایین بوده باشد؛

·       تعداد تخمک های به دست آمده از خانم کم باشد که در این صورت برای دستیابی به میزان تخمک لقاح ‌یافته بالاتر نسبت به روش‌‌‌ IVF که شامل مخلوط کردن تخمک‌ و اسپرم با یکدیگر است، از این روش استفاده می‌شود؛

·       به دلیل وجود اختلالات ژنتیکی یا دلایل دیگر، نیاز به انجام تست PGD باشد.

مراحل میکرواینجکشن یا ICSI:

مراحل میکرواینجکشن بسیار شبیه به روش IVF بوده و فقط در یک مرحله با ای وی اف متفاوت می باشد.

در مطالب منتشر شده در بخش مجله اینترنتی مرکز مام، به شرح کامل مباحث مختلف اعم از روش ICSI و مراحل میکرواینجکشن پرداخته ایم و شما عزیزان برای مطالعه این مبحث می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

مراحل میکرواینجکشن (ICSI)


هزینه میکرواینجکشن یا ICSI:

روش های کمک باروری به طور کلی هزینه نسبتا بالایی در تمام دنیا دارند، اما با این حال هزینه میکرواینجکشن، ای وی اف و تمام خدماتی که در مرکز مام رائه می شوند، طبق مصوبات وزارت بهداشت می باشد. البته هزینه میکرواینجکشن در مراکز مختلف، متفاوت است.

همچنین لازم به ذکر است که کلیه خدمات مربوط به ناباروری و درمان آن اعم از انجام روش میکرواینجکشن (ICSI)، در مرکز تخصصی مام با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا ارائه می گردد و شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از این خدمات با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 021-42500 تماس حاصل فرمایید.​