تزریق درون ‌سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

 یکی از روش های کمک باروری (ART) ، روش تزریق درون ‌سیتوپلاسمی اسپرم (Intra-cytoplasmic sperm injection; ICSI) است که در طی آن یک اسپرم سالم مستقیماً به تخمک بالغ تزریق می‌شود.

برای انجام این فرآیند طی روز دوم یا سوم قاعدگی (پریود، عادت ماهانه)، سونوگرافی از تخمدان و رحم برای بررسی وضعیت آن‌­ها صورت گرفته و طبق نظر پزشک برای تحریک تخمدان، فرد باید دارو مصرف کند. بعد از برداشتن تخمک، تزریق اسپرم به درون تخمک با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن صورت می‌‌گیرد و تخمک‌‌‌های بارور شده به مدت 48 تا 72 ساعت درون انکوباتور در آزمایشگاه قرار می­‌گیرند. سپس جنین‌‌‌های تشکیل‌شده با استفاده از کاتتر به رحم  منتقل می‌­شوند و پس از چند ساعت بیمار مرخص می‌­شود.

درصورتی که زن لوله‌‌‌های رحمی نداشته باشد یا درشرایطی که تنها یک اسپرم سالم از مرد گرفته شده باشد، این روش امکان‌پذیر بوده که همین مسأله سبب برتری‌اش نسبت به باقی روش‌ها شده است.

معمولاً انجام روش ICSI در موارد زیر به زوجین نابارور پیشنهاد می‌گردد:

  • علت ناباروری، مردانه باشد:

         1. (کیفیت پایین مایع منی): غلظت اسپرم کمتر از 15 میلیون در میلی‌لیتر باشد یا کاهش در حرکت اسپرم، کمتر از 32 درصد  و یا وجود مشکل در مورفولوژی اسپرم.

         2. آزواسپرمی

         3.وازکتومی

         4. نیاز به استفاده از اسپرم فریز شده

  • انجام دادنIVF در چرخه‌های قبلی موفق نبوده یا درصد لقاح خیلی پایین بوده باشد.
  • گاهی برای زوج‌‌‌هایی استفاده می‌شود که میزان کمی تخمک از آن‌ها به دست می‌آید. برای به‌دست آوردن درصد بیشتری تخمک لقاح‌یافته نسبت به روش‌‌‌های قبلی (مخلوط کردن تخمک‌ها و اسپرم با همدیگر) از این روش استفاده می‌شود.
  •  نیاز به انجام PGD باشد

کلیه خدمات مربوط به ناباروری و درمان آن اعم از میکرواینجکشن (ICSI) در مرکز تخصصی مام با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا ارائه می گردد و شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از این خدمات با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 42500-021  تماس حاصل فرمایید.