×
انواع انقباضات در دوران بارداری و مفهوم آن‌ها

انواع انقباضات در دوران بارداری و مفهوم آن‌ها

از آن جایی که انقباضات نشانه‌ای برای آغاز زایمان هستند، می‌توانند به عنوان علایم هشدار دهنده باشند. اما انقباضات زودرس لزوماً به این معنی نیستند که کودک خواستار خارج شدن زودرس از درون رحم شما باشد.

نکاتی که در مورد انقباضات باید بدانید:

انقباضات ابتدایی

ممکن است شما انقباضات را در سه‌ماهه‌ی اول بارداری، زمانی که بدنتان با بارداری سازگار می‌شود، تجربه کنید. کشیدگی پیوندهای (رباط‌های) اطراف رحم، بی‌آبی بدن، یبوست و تجمع گاز می‌تواند منجر به انقباض شود. در صورتی که انقباضات همراه با لکه‌بینی، خونریزی و درد شکمی باشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا مانع بارداری نابجا  و یا سقط شوند.

برای اطمینان از احساس خود، تست انجام دهید به این صورت که دراز بکشید و یک دست را روی رحم قرار دهید. در صورتی که کل رحم هنگام گرفتگی سفت باشد، به احتمال زیاد انقباض است، اما در صورتی که در یک ناحیه‌ نرم و در ناحیه‌ای سفت باشد، تنها نشانه‌ی حرکت کودک است.

انقباضات زودرس

بیشتر انقباضاتی که بعد از هفته‌ی 34 اتفاق می‌افتند، تصادفی و نامنظم بوده که به انقباضات Braxton-Hicks معروفند. در صورتی که انقباضات به صورت منظم هر ده دقیقه یا کمتر باشند، ممکن است زایمان زودرس اتفاق بیفتد. بنابراین هر نوع انقباضی را به پزشک اطلاع دهید.

آرام کردن حرکات

در صورتی که انقباضات منظم سیگنال‌دهنده‌ی زایمان زودرس ندارید، سعی کنید با نوشیدن میزان زیادی آب، حمام آب گرم، خالی کردن مثانه و تنفس منظم، خود را آرام کنید.

انقباضات جنسی

در صورتی که بارداری ساده و طبیعی‌ای داشته باشید، ارگاسم – همراه نزدیکی یا بدون نزدیکی – باعث افزایش خطر زایمان زودرس نمی‌شود. رابطه‌ی جنسی، زایمان را حتی زمانی که نزدیک زمان زایمان باشد، هدف قرار نمی‌دهد.

در صورتی که نزدیک زمان زایمان هستید

شما یا همسرتان زمان بین آغاز دو انقباض را بسنجید. در صورتی که انقباض یک دقیقه طول بکشد و فاصله‌ی دو انقباض پنج دقیقه باشد، نشانه‌ی زایمان فعال است.

در صورت خونریزی، چه همراه انقباض باشد و چه نباشد، باید با پزشک مشورت کرد. اما تمام موارد جدی نیستند. به عنوان مثال تجربه کردن مقدار کمی خون قرمز روشن حین نزدیکی مخصوصاً طی سه‌ماهه‌ی اول معمول است. این خونریزی به این دلیل است که عروق واژن حین بارداری متورم شده و می‌توانند حساس و کبود شوند.

یادآوری نکته‌ی مهم

توصیه می‌کنیم هر میزان خونریزی در هر سنی از بارداری خود را حتماً به پزشک اطلاع دهید، چرا که خونریزی در بارداری یکی از علایم هشدار می‌باشد که حتماً باید بررسی شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید