×
آزمایش AMH

هورمون AMH:

هورمون ای ام اچ به وسیله سلول های گرانولوزای فولیکول درتخمدان زنان تولید می شود. میزان هورمون AMH ارتباط مستقیم با میزان ذخیره تخمدان و در نتیجه میزان باروری دارد. در دوران جنینی هورمون ای ام اچ در دختران ترشح نمی شود و پس از بلوغ میزان این هورمون افزایش می یابد. با افزایش سن مقدار هورمون AMH کاهش می یابد تا دوران یائسگی که تقریبا میزان آن به صفر می رسد. بنابراین آزمایش AMH یکی از مهمترین آزمایش های ناباروری می باشد. 

چرا انجام آزمایش AMHمهم است؟

کم شدن میزان هورمون ای ام اچ باعث کاهش ذخیره تخمدان شده، در نتیجه میزان باروری کاهش می یابد و همچنین از طرف دیگر کاهش هورمون AMH، احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. 

چه کسانی باید آزمایش AMH انجام بدهند؟

آزمایش AMH یکی از آزمایش های ضروری برای افرادی است که دارای مشکل ناباروری هستند. خانم های بالای 38 سال که قصد بارداری در آینده را دارند، باید این تست را انجام دهند. همچنین انجام این تست در افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، سابقه خانوادگی نارسایی تخمدان دارند و یا افرادی که مبتلا به بیماری های اتوایمیون می باشند، توصیه می گردد.

موارد کاربرد آزمایش AMH:

ارزیابی ناباروری

بررسی ذخیره تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان

زمان مناسب جهت انجام آزمایش AMH:

میزان هورمون در طول سیکل ماهانه تقریبا ثابت است پس در هر روزی از سیکل می توان این آزمایش را انجام داد و انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد. 

میزان  طبیعی هورمون AMH:

مقدار طبیعی هورمون ای ام اچ بین 5/1 تا 4  ng/mlمی باشد، بنابراین ذخیره تخمدان در مقادیر ذکر شده مناسب است. در صورتی که مقدار هورمون AMH کمتر از 5/0 ng/ml باشد، بیانگر کاهش شدید ذخیره تخمدان می باشد و اگر میزان هورمون بین 5/0 تا 1 ng/ml باشد نشان دهنده تعداد کم تخمک و ای ام اچ بالای 4 ng/ml نشانه افزایش تعداد فولیکول های در حال رشد اما متوقف می باشد. 

افزایش مقدار هورمون AMH بیانگر چیست؟

اگرچه میزان بالای هورمون AMH نشانه ذخیره تخمدانی مناسب و در نتیجه توانایی باروری می باشد اما مقادیر بسیار بالای آن ممکن است نشانه سندرم تخمدان پلی کیستیکباشد. هورمون AMH از رشد زود هنگام فولیکول ها جلوگیری می نماید، بنابراین افزایش غیر طبیعی میزان هورمون AMH مانع از بلوغ تخمک می گردد. به همین دلیل میزان باروری کاهش می یابد. 

کاهش میزان AMH و ناباروری:

کاهش میزان هورمون AMH نمی تواند سبب ناباروری شود، به این معنی که گاهی امکان بارداری با ذخیره تخمدان کم و میزان هورمون AMH پایین وجود دارد، البته این شرایط در مورد همه خانم ها یکسان نخواهد بود و چنانچه کاهش هورمون AMH به همراه اختلالات دیگری از قبیل اشکال در اسپرم و یا لوله های رحمی (فالوپ) باشد، شانس باروری کم می شود.

میزان هورمون AMH و میزان موفقیت IVF: 

شانس موفقیت IVFدر افرادی که میزان هورمون AMH در آنها بیشتر است، افزایش می یابد. البته این بدان معنا نمی باشد که در موارد سطح پائین هورمون AMH امکان باروری وجود ندارد. احتمال باروری در افرادی که کاهش هورمون AMH دارند نسبت به افرادی که میزان هورمونAMH  در آنها بیشتر است، کاهش می یابد. 

درمان هورمون AMH پائین چیست؟

روش های درمان کاهش هورمون AMH و در واقع درمان ذخیره تخمدان کم در افراد مختلف بر اساس سن خانم ها، سابقه بارداری و سابقه سقط متفاوت خواهد بود. درمان ذخیره تخمدان کم به طور کلی شامل استفاده از داروهای تحریک تخمدان و داروهای آگونیست و آنتاگونیست گونادوتروپین ها می باشد. همچنین بسیاری از مواد غذایی، مکمل ها و ویتامین ها نیز در بهبود ذخیره تخمدان کم و هورمون AMH پایین تأثیر گذارند:

ویتامین E: منابع سرشار از ویتامینE  شامل ذرت، زیتون، اسفناج، سبزی ها و میوه ها می باشند.

مکمل اینوفولیک: این مکمل به شکل پودر بوده و تأمین کننده اسید فولیک مورد نیاز بدن می باشد.

مکملDHEA : مکمل DHEA در سیب زمینی وحشی و سویا جود دارد و سبب افزایش میزان استروژن و تستوسترون می گردد، در نتیجه در درمان ذخیره تخمدان کم مؤثر می باشد.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید