×
ده اقدام مهم پیش از بارداری

ده اقدام مهم پیش از بارداری

اگر تصمیم گرفته‌اید باردار شوید، 10 نکته‌ی ضروری که پیش از بارداری باید به آن‌ها عمل کنید را در ادامه خواهید خواند.

بارداری از باشکوه‌ترین لحظات زندگی هر مادر است ولی از سویی دیگر با تغییرات بسیاری در بدن مادر همراه می شود. پس بهتر است پیش از باردار شدن آمادگی مواجه شدن با آن‌ها را داشته باشید.

1- در دوران بارداری باید عادات بد مانند نوشیدن الکل، مصرف سیگار و غیره را ترک کرد و از فرصت به دست‌آمده استفاده کرد 

2- پیش از بارداری به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و مسائل ذهنی‌تان را با او مطرح کنید.

3- پیش از باردار شدن حتماً یک آزمایش کامل خون انجام دهید تا گروه خوني، مثبت و منفي بودن Rh شما، ‌كم‌خوني، چربي، قند خون، بررسی تالاسمی و نيز بررسی ايمني در برابر سرخجه، آبله‌مرغان، هپاتیت‌ B، توکسوپلاسموز، اچ‌آی‌وی و هپاتیت C شما تعیین گردد .این کار از بروز مشکلات جدی برای جنین جلوگیری می‌کند.

4- اگر در برابر بیماری‌های سرخجه و آبله‌مرغان ایمن نیستید، حداقل سه ماه پیش از آغاز بارداری نسبت به تزریق واکسن این بیماری‌ها اقدام کنید.

5- برای پیشگیری از ناهنجاری‌های عصبی جنین که معمولاً در سه‌ماهه‌ی اول بارداری ایجاد می‌‌شوند،  مکمل‌‌های اسیدفولیک مصرف کنید.

6- رشته‌ی ورزشی مناسبتان را پیدا کرده و سعی کنید در تمام مدت بارداری به آن بپردازید. البته بهتر است این کار را تحت نظر پزشک خود انجام دهید.

7- پیش از اقدام به بارداری از سلامت کامل دندان‌ها و لثه‌‌هایتان اطمینان یابید و برای جلوگیری از مشکلات به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید.

8- برای داشتن یک حاملگی خوب و موفقیت‌آمیز، پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است. بنابراین تغییرات لازم را در بهبود برنامه‌ی غذایی‌تان اعمال کنید.

9- ارتباط خود را با همسر و خانواده‌ی خود بیش از پیش تقویت کنید، چون با آمدن نوزاد به جمع خانواده تغییرات اجتناب‌ناپذیری در روابط افراد ایجاد می‌شود.

10- تولد نوزاد با هزینه‌‌هایی توأم است که باید از هم‌اکنون برای تأمین آن برنامه‌ریزی کنید، پس قبل از بارداری به فکر تهیه‌ی بودجه‌‌های لازم باشید.

هر آنچه که باید بدانید