×
اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز از جمله شایع ترین بیماری های زنان است. حدود 5-10 درﺻﺪ زﻧـﺎن ﺟﻬـﺎن در ﺳـﻨﻴﻦ ﺑـﺎروري ﺑـﻪ این بیماری ﻣﺒـﺘﻼ هستند. به بافت داخلی رحم آندومتر گفته می شود. اندومتریوز (Endometriosis  ) اختلال دردناکی است که با رشد بافت آندومتر در جایی به غیر از  محل اصلی خود( که حفره داخلی رحمی است) مانند بافت های تخمدان، روده و یا بافت لگن ایجاد می شود.

در شرایط نرمال، در هر دوره قاعدگی بافت اندومتر، در لایه داخلی رحم، ضخیم می شود سپس تجزیه شده و خونریزی می کند. در آندومتریوز، بافت آندومتر جابه جا شده، به فعالیت خود ادامه می دهد. از آنجا که این بافت جابه جا شده هیچ راهی برای خروج از بدن ندارد، به دام می افتد. به طوری که اندومتریوز موجود در تخمدان، کیستی به نام اندومتریوم را تشکیل می دهد، بافت های اطراف را تحریک می کند، در نهایت سبب زخمی شدن، چسبندگی و متعاقب آن در مواردی موجب ناباروری می شود.

علامت اصلی آندومتریوز درد لگن، اغلب در دوره قاعدگی است. اگر چه بسیاری از خانم ها در طول دوره قاعدگی دل درد را  تجربه می کنند، عموما خانم های مبتلا به آندومتریوز درد قاعدگی به مراتب بدتری از حد معمول را تجربه می کنند. آن ها همچنین می گویند که درد در طول زمان افزایش پیدا می کند.

شایع ترین علائم بیماری اندومتریوز عبارتند از دیسمنوره (پریودهای دردناک)، درد در هنگام مقاربت، درد با حرکات روده و یا ادرار، خونریزی بیش از حد گاه به صورت منوراژی، خستگی، اسهال، یبوست، نفخ یا تهوع، به خصوص در طول دوره قاعدگی است.

اگر چه علت دقیق اندومتریوز مشخص نیست، اما دلایل احتمالی ابتلا به آن عبارتند از: قاعدگی عقب گرد، رشد سلول های جنینی، ایجاد زخم و اختلال سیستم ایمنی بدن. اندومتریوز می تواند باعث درد شدید، به خصوص در طول قاعدگی شود. خوشبختانه، درمان موثری برای درمان آن در دسترس است.


هر آنچه که باید بدانید