×
تخمدان پلی کیستیک و افزایش احتمال ناباروری

سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

تخمدان پلی کیستیک (PCO) و افزایش احتمال ناباروری

انجمن غدد درون ریز بیانیه علمی در این زمینه ارائه نموده است که یکی از علل اصلی ناباروری در خانم ها سندرم تخمدان پلی کیستیک  (PCOS)می باشد و تحقیقات زیادی در این زمینه باید صورت گیرد.


سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه باعث ناباروری می شود؟

اگرچه، تخمدان پلی کیستیک شایع ترین اختلال هورمونی در میان خانم ها در سنین باروری به شمار می رود،  اما جنبه های مختلف آن به طور کامل شناخته نشده است. تخمدان پلی کیستیک به علت ایجاد علائم بالینی متنوع در خانم های مختلف، متفاوت می باشد. به همین علت، تعریف و حتی نام PCOS قابل بحث می باشد.
براساس راهنمای پزشکی، تشخیص تخمدان پلی کیستیک در خانم ها با مشاهده دو یا سه ویژگی ذکر شده در زیر صورت می گیرد:
-     تولید بیش از حد هورمون های مردانه به نام آندروژن در خانم ها؛
-    عدم تخمک گذاری: در این شرایط،  تخمدان در هر ماه یک تخمک را آزاد نمی کند و این امر باعث ایجاد چرخه قاعدگی (پریود، عادت ماهانه)  نامنظم می شود؛
-     تشکیل کیست به اندازه مروارید که حاوی تخمک های نارس در تخمدان ها می باشد که به نام تخمدان پلی کیستیک خوانده می شود.
در صورت بروز سندرم پلی کیستیک در خانم ها، احتمال بروز خطر ابتلا به دیابت، سایر بیمارهای متابولیسم، بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات روانی مانند افسردگی افزایش می یابد.
رشد طبیعی تخمدان در دوران بلوغ، می تواند ظاهری مانند کیست های تخمدانی ایجاد کند، که دختران نوجوان را برای تشخیص سندرم پلی کیستیک با چالش روبه رو می کند. مراکز درمانی در تلاش هستند تا با ارائه استراتژی های بهتر برای تشخیص اولیه سندرم پلی کیستیک در دختران نوجوان، ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری های دیابت، قلبی و عروقی را کاهش دهند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید