×
تزریق روگام در دوران بارداری

تزریق روگام در دوران بارداری

روگام، یا Rho  ایمنو گلوبولین(Anti-RhD)، محلول استریلی است که از پلاسمای خون انسان تهیه می شود و به خانم های دارای Rh منفی تزریق می شود. Rh پروتئینی در سطح سلول های قرمز خون است. معمولا، عامل Rh در زمان بارداری و یا انتقال خون باعث ایجاد نگرانی می شود. در صورتی که، مادر Rh منفی و جنین Rh مثبت باشد، Rh باعث ناسازگاری و عدم تطابق بین خون مادر و خون جنین می شود.

به فردی که دارای این آنتی ژن پروتئینی در سطح سلول های قرمز خون خود است  Rh مثبت گفته می شود، و کسی که آن را ندارد Rh منفی است. غالب مردم آن را در خون خود دارند. و تنها حدود 15 درصد از جمعیت Rh منفی هستند. برخی از افراد که دارای اختلال خونریزی مانند هموفیلی، نقص ایمنی گلوبولین-A ، بیماری های قلبی و یا کلیوی یا آلرژی به گلوبولین ایمنی بدن انسان هستند به روگام، یا Rho  ایمنو گلوبولین حساسیت دارند و نباید از آن استفاده کنند.

چرا روگام تجویز می شود؟

زمانی که، مادری با خون Rh منفی در معرض خون Rh مثبت قرار گیرد، خون وی در پاسخ به آن، آنتی بادی تولید می کند و  این آنتی بادی ها به سلول های خونی Rh مثبت حمله و آنها را نابود می کنند. این امر منجر به بروز مشکلاتی از قبیل کم خونی نوزاد می شود، که به نوبه خود زندگی فرد را تهدید می کند. به عنوان مثال منجر  به هیدروپس فتالیس  می گردد، که باعث خونریزی داخلی، نارسایی قلبی و کلیه و شوک می شود. تزریق روگام مانع از تحریک سیستم ایمنی بدن مادر می شود و از توليد آنتي بادي عليه گلبول هاي  Rh مثبت جلوگيري مي كند بنابراین، مانع از ایجاد آنمی هموليتيكي نوزادان می شود.

برای خانم های Rh منفی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند، معمولا روگام در هفته 28 بارداری تزریق می شود و سپس در ظرف 72 ساعت پس از زایمان مجددا تجویز می شود و در بارداری بعدی، این دارو در فواصل منظم به ویژه در نیمه دوم بارداری تجویز شود. تزریق روگام پس از هر سقط جنین به منظور جلوگیری از ایجاد عوارض بارداری بسیار با اهمیت است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید