×
تعداد کم اسپرم یا الیگواسپرمی

تعداد کم اسپرم یا الیگواسپرمی

اگر در حال اقدام برای بارداری هستید، تعداد اسپرم مهم است. تعداد اسپرم طبیعی از 15 میلیون اسپرم تا بیش از 200 میلیون اسپرم در میلی لیتر مایع منی متغیر است. مقدار کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یا 39 میلیون اسپرم در هر انزال، کمتر از میزان طبیعی تلقی می‌شود. تعداد کم اسپرم‌ها اغلب به عنوان الیگواسپرمی نامیده می‌شود. تعداد اسپرم‌های زیاد، بیش از 200 میلیون اسپرم در هر میلی متر است. شما می‌توانید تعداد اسپرم خود را از طریق آنالیز مایع منی تعیین کنید.

چرا تعداد اسپرم اهمیت دارد؟ 

اگر شما برای بارداری تلاش می‌کنید، غالباُ تعدادی اسپرم سالم لازم است. هرچند یک اسپرم و یک تخمک برای باردار شدن نیاز است، اما اسپرم سالم‌تر احتمال بروز بارداری هر ماه را افزایش می‌دهد. حتی اگر شما در حال اقدام برای بارداری نیستید، تعداد اسپرم شما می‌تواند معیار مهمی برای سلامت عمومی‌تان باشد. در یک مطالعه مشخص شد، مردانی‌که تعداد اسپرم کمتری دارند، احتمال بیشتری دارند که چربی بیشتری در بدن (خط کمر)، BMI  بالاتر و فشار خون بیشتری نسبت به مردان با تعداد اسپرم بالاتر داشته باشد. آن‌ها همچنین احتمال بالاتری برای سندروم متابولیک و یا احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته‌ی مغزی را تجربه می‌کنند. به همین دلایل، اگر شما به تعداد کم اسپرم مبتلا شده باشید، پزشک برای مراقبت‌های اولیه ممکن است بخواهد سطح تستوسترون، سبک زندگی و سلامت کلی شما را ارزیابی کند.

شمارش اسپرم چگونه روی باروری تأثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم می‌تواند روی باروری تأثیر بگذارد زیرا احتمال بارداری با تعداد اسپرم کمتر کاهش می‌یابد. مشکلات کیفیت اسپرم نیز می‌تواند در احتمال بارداری تأثیر منفی بگذارد.

عامل ناباروری مردانه، اغلب به دلیل تعداد کم اسپرم‌ها است که مشکلی شایع برای زوجینی است که در حال اقدام برای بارداری هستند اما ممکن است زوجین سایر مشکلاتی را هم تجربه کنند که می‌تواند در باروری تأثیر بگذارد.

آیا درمانی برای تعداد کم اسپرم وجود دارد؟

 ناباروری با تعداد اسپرم کم ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله: 

ژنتیک؛ 

جراحی‌های گذشته؛ 

بیماری عمومی؛ 

بیماری‌های منتقله از راه جنسی.

 پزشک‌تان تعداد اسپرم‌ها را ارزیابی کرده و درمان را توصیه می‌کند. گزینه‌های درمانی احتمالی شامل موارد زیر است: 

-عمل جراحی: در صورت داشتن واریکوسل یا انسداد مجاری تولیدمثل، ممکن است جراحی اصلاحی یا ترمیم توصیه شود. 

-آنتی بیوتیک‌ها: اگر یک عفونت باکتریایی روی تعداد اسپرم یا باروری شما اثر بگذارد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. 

-دارو یا مشاوره: این موارد ممکن است برای مشکلات رابطه‌ی جنسی مانند انزال زودرس یا اختلال نعوظ استفاده شود. 

-داروهای هورمونی: در مواردی که سطح زیاد یا کم هورمون‌های جنسی، تیرویید، پرولاکتین، هورمون‌های هیپوفیز و هیپوتالاموس مربوطه، تعداد اسپرم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، درمان هورمونی ممکن است کمک کند.

بهبود تعداد اسپرم ها 

در حالی‌که بسیاری از دلایل تعداد کم اسپرم نیاز به مداخله‌ی پزشکی دارند، انتخاب شیوهی زندگی نیز می‌تواند عامل اصلی باشد. موارد زیر ممکن است تعداد اسپرم ها را بهبود بخشد: 

کاهش وزن: زیرا چاق بودن یا اضافه وزن می تواند باعث تعداد اسپرم کم شود.

سعی کنید از طریق رژیم غذایی و ورزش یک سبک زندگی سالم داشته باشید.

مکمل های ویتامینه مصرف کنید: برای اطلاع از کمبود ویتامین از پزشک خود بخواهید برایتان آزمایش خون درخواست کند. پزشک ممکن است توصیه کنند که غذاهای جدید را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا مکمل هایی را برای کمک به بهبود ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. 

از نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر یا دخانیات خودداری کنید. 

لباس زیر نخی و گشاد بپوشید.

اگر تعداد کم اسپرم دارید و درمان نشده اید یا باروری موفقی نداشته اید، امروزه گزینه های باروری زیادی وجود دارد، از جمله طیف وسیعی از درمان‌های کمک باروری مانند: 

-تلقیح داخل رحمی (IUI) 

-لقاح آزمایشگاهی (IVF) 

-IVF  با تزریق اسپرم داخل سلولی (ICSI)

 در مورد نگرانی‌ها و درمان‌های خود با پزشک‌تان صحبت کنید.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید